"Erken aşama girişimlere finansal destek sağlayacağız"

Değerli Girişimciler, Yıldızlılar,

Öncelikle kurulduğu günden bugüne kadar sadece ülkemize değil tüm dünyaya hem ekonomik hem çevresel hem de toplumsal konularda katma değer yaratan YTÜ Yıldız Teknopark’ı anlatmak amacıyla hazırladığımız kurum profilinin siz okuyuculara faydalı olmasını dilerim.

Biz mühendisler, hedefleri konusunda net insanlarız.

Kişisel olarak da gelecekte gitmek istediğiniz yön, erişmek istediğiniz nokta ne kadar belirli olursa, süreci planlamanın ve yönetmenin de o kadar çevik olacağını düşündüm hep.

Bu nedenle YTÜ Yıldız Teknopark için de hedefimizi, yazının başında söylemenin en iyisi olacağını düşünüyorum. Hedefimiz, üç yıl içinde ilk unicorn girişimimizi çıkarmak!

Ülke olarak uzun bir süredir unicorn çıkarabilme gücümüzün farkındayız. YTÜ Yıldız Teknopark bünyesinde bulunan girişimlerin küresel erişimi her geçen gün daha da güçleniyor, bu başarılar da eminim ki çok yakında sınırlarımızı aşan uluslararası unicorn’ların doğuşunu hızlandıracak. YTÜ Yıldız Teknopark olarak, böyle bir başarıya öncülük etmek için her geçen gün çok daha büyük bir şevkle çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz.

Yine biz mühendisler, hedeflerimizi koyarken elimizdeki verilerden faydalanırız. YTÜ Yıldız Teknopark’ın kurulduğu günden bu yana kadar elde ettiği başarıları, hayata geçirdiği inovasyonları, çevik yapısını ve en önemlisi insan kıymetini veri olarak aldığınızda, bu hedefin kısa sürede revize edilecek, daha da yukarıya taşınacak bir hedef olduğunu görebilirsiniz.

8 binin üzerinde Ar-Ge çalışanı ve 445 girişim ile geride bıraktığımız yıl, ki 2021 hepinizin bildiği üzere pandemi gölgesinde geçirdiğimiz bir yıl oldu, YTÜ Yıldız Teknopark her biri büyük potansiyele sahip olan 364 patente imza attı. Daha da önemlisi gelecekte büyük gelişim potansiyeline sahip olan dört temada, temiz enerji, dijital teknolojiler, biyoteknoloji ve savunma sanayi konularında tematik çalışma grupları düzenledik.

Yeni fikirlere değer katan çözümlerle tanışmak, Ar-Ge ve inovasyona bambaşka bir gözle bakmak için YTÜ Yıldız Teknopark var.

YTÜ Yıldız Teknopark, 2021 yılında da hem ülkemizi hem de Yıldız Teknik Üniversitesi’ni geleceğe taşıyacak projelere, girişimlere ev sahipliği yaptı; 200 milyon TL’ye yakın ciro elde etti. Kuluçka girişimlerimiz arasında yer alan zeytin çekirdeğinden biyoplastik üreten Bioli ve 30 milyon ABD doları değerleme, giyilebilir teknoloji alanında faaliyet gösteren Thread in Motion 100 milyon TL değerleme, 4-13 yaş aralığındaki çocukların bilişsel gelişimlerini destekleyici oyun geliştiren akademik girişim olan MentalUp 25 milyon ABD doları değerleme, otomasyon sistemlerinin uzaktan kontrol ve yönetimi teknolojileri üzerine çalışan HUBBOX 6 milyon TL değerleme, satış otomasyonu uygulaması olan Ekmob 25 milyon TL değerleme, e-ticaret yazılım platformu Pixa Software 6,2 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı. Bu başarılar bizleri bir yandan çok mutlu ederken bir yandan da daha nicelerine her türlü olanağımızla ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşatıyor.

Akademisyenlerimizin üniversitemizde geliştirerek elde ettikleri patentleri inovasyona dönüştürmelerine yardımcı olan Teknoloji Tasarım Ofisimiz, Yıldız Kuluçka, Prototip Atölyesi, StarCamp ve daha birçok bölümümüz çok önemli çalışmalara da imza attı.

Ülkenin yetenekli girişimcilerini kuluçka aşamasındayken keşfeden ve başarılı bir şirket yapısı oluşturmaları için her konuda destekleyen Yıldız Kuluçka, hâlihazırda Türkiye’nin en çok yatırım alan kuluçka merkezi. Bu büyük sorumlulukla Yıldız Kuluçka Merkezi’nde yürütülen hızlandırıcılara katılan girişimciler farklı sektörler dikeyinde özel olarak tasarlanmış eğitimler, açık ve kapalı ofis imkânları, birebir akademik ve teknik mentorlük oturumları, ileri Ar-Ge fonları ve diğer finansman kaynaklarına erişim danışmanlığı, potansiyel müşteri ve yatırımcı görüşmeleri ile girişimlerin ilk ürünlerini üretebilmeleri amacıyla ücretsiz olarak sunulan prototip imalatı gibi birçok imkândan yararlanmaya devam ediyor.

Adına ister İngiltere’de yaygın kullanılan şekilde bilim parkı deyin, ister ABD’lilerin deyişiyle araştırma parkı, isterseniz bizlerin deyimiyle teknopark, 21’inci yüzyılın girişimci üniversite modelinde, teknoloji geliştirme bölgelerinin hepimizin hayatında büyük etkisi var. Bugün hayatımızı kolaylaştıran birçok çözümün arkasında bu bölgelerde geliştirilen yaklaşımlar, teknolojiler ve inovasyonlar bulunuyor. Bizler de geleceği şekillendirmek ve hepimizin hayatında olumlu bir fark yaratmak isteyen akademisyenleri, girişimcileri, şirketleri ve kurumları, yeni fikirlerin katma değere dönüşümünü kolaylaştıran uluslararası bir inovasyon merkezi olan YTÜ Yıldız Teknopark’ta ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Tamer Yılmaz

YTÜ Yıldız Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı

YTÜ Rektörü

Invalid object name 'Unigate_Cookie'.