2015 TÜRKİYE BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN “İLK 500 DİŞLİSİ” LİSTESİNDE 35 YILDIZ TEKNOPARK’LI YER ALDI

 

Türkiye bilişim sektörünün gelişimi ile ilgili birçok veriyi kapsayan ve şirketlerin kendi performanslarını ölçme ve rekabetteki yerlerini görme şansı yakaladıkları “Bilişim 500 Araştırması” heyecanı bir kez daha yaşandı. Türkiye’de bilişim alanındaki en kapsamlı araştırma olan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması’nın merakla beklenen 2015 yılı sonuçları açıklandı.

Bu yıl 17.si gerçekleştirilen ve Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması 28 Temmuz günü CVK Park Otel’de düzenlenen törenle gerçekleşti.

Törende konuşma yapan BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe, araştırma sonuçlarının bilişim sektörü dışındaki sektörlerdeki kuruluşlar için de ciddi faydalar sağladığını dile getirirken, M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri Genel Müdürü Özlem Unan ise araştırma ile ilgili şu bilgileri verdi: "17. Bilişim 500 sıralamasında yer alan şirketlerin gelirleri bir önceki yıla göre TL bazında %16.5 büyüdü. 89 yeni şirketin sıralamaya girdiği Bilişim 500'de yüzde 100'ün üzerinde  büyüme gösteren şirket sayısı 25 adet oldu. 2016 yılı sonunda Türkiye Bilişim Pazarı'nın yüzde 10 büyüyerek 90 milyar TL sınırını aşmasını bekliyoruz. 2015, çizilen olumsuz tablonun aksine oldukça iyi bir yıldı. Dünya ve Türkiye'deki dalgalanmalar 2016 tahminlerini daha temkinli yapmamıza neden oluyor.  Küresel pazarda olduğu gibi yurt içinde de bilişim şirketlerinin hem rekabet hem de pazar koşulları sebebiyle işbirlikleri yapması zorunlu hale gelecek. 2017 yılı için en önemli trend bulut servisleri ve yazılım olacak. Bilişime yatırım yapan sektörlerde kamu, finans, telekom itici güç olmaya devam edecek. Ancak perakende, sağlık ve enerji gibi sektörlerdeki BT yatırımlarının gelişimini de görüyoruz." 

Törende bilişim teknolojilerinin toplam 58 kategoride zirveye ulaşan şirketleri ve bir yenilik olarak ciro sıralamasına göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Teknolojileri sektörlerinin ilk 5 şirketi ödülleri de sahiplerini buldu. Bilgi Teknolojileri şirketleri arasında liderliği İndeks Bilgisayar alırken, Teknosa ikinci, Penta üçüncü, Hewlett-Packard dördüncü, Multinet ise beşinci oldu. İletişim Teknolojileri şirketleri sıralamasında zirve Türk Telekom’un oldu. Onu sırasıyla; Turkcell, Vodafone, Genpa ve KVK izledi. Son Yılda En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi Kalepro olurken, Son 3 Yılda En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketi ise Datagate olarak belirlendi.

Yıldız Teknopark’ta faaliyetlerini sürdüren 35 firma ilk 500 firmaları arasında yerini alırken Atlas Yazılım “Dış Kaynak Hizmetleri” kategorisinde 1.liğini korudu. Ziraat Teknoloji “Türkiye Merkezli Üretici-Yazılım” kategorisinde 2. olurken, “Sektörel Yazılım Türkiye Merkezli Üretici ” kategorisinde 3. oldu. Protel firması “ATM-POS” kategorisinde 2. Sırada yer alırken, Mobit Bilişim “Veri Toplama Donanımı” kategorisinde 3. sırada yer aldı. Bir diğer Yıldız Teknopark firması Smartiks ise “CRM Yazılımı ” kategorisinde 2’incı olmayı başardı.

İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2015, özellikle kurumsal şirketlerin satın alma kararında belirleyici rol oynuyor. Araştırma aynı zamanda Türkiye pazarına girecek yabancı şirketlere referans olma özelliği taşıyor.

Genel sıralamada yer alan Yıldız Teknopark Firmaları:

Törende ödül dağılımları şöyle oldu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.