33. IASP DÜNYA KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

33. IASP DÜNYA KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

Teknoloji ve bilim parklarının buluştuğu 1984 yılında kurulan evrensel bir ağ olan IASP’nin 33. dünya konferansı Rusya’nın başkenti Moskova’da yapıldı. 72 ülkeden 385 üyeye sahip evrensel ağ olan IASP’nin etkinliği dünya çapında 56 farklı ülkeden 67 konuşmacı, 1600 delegenin katılımıyla gerçekleşti. Skolkovo Teknopark, MSU Teknopark, Teknopark Strogino ve  Rus Hükümeti’nin katkılarıyla 19-22 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleşen IASP Dünya Konferansı’nın teması  “Global Düşünme – İnovasyon Topluluklarının Uluslararası Düzeyede Birlikteliği, Sürdürülebilirliği ve Büyüme” oldu.

Dünya Teknoparkları tarafından büyük ilgi gören etkinliğe katılan Türk Heyetinde Yıldız Teknopark, Arı Teknokent, Teknopark İstanbul, Bilkent Cyberpark, Teknopark İzmir, ODTÜ Teknokent, Depark, Pamukkale Teknokent, Sakarya Teknokent ve TUBİTAK Mar-Tek gibi Türkiye’nin önde gelen teknoparkları yer alırken Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Dr. İlker Ar da teknopark temsilcilerine liderlik etti.

AÇILIŞ SERONOMİSİ VE KONUŞMACILARI

Konferansın ilk günü  IASP Başkanı Jean François Balducchi’nin etkileyici konuşmasıyla başladı. Başkan Balducchi ve IASP Genel Müdürü Luis Sanz’ın ardından Rus Başbakanı Dimitry Medvedev de konuşma yaparak ülkelerin gelişimi için bilim ve teknoloji parklarının öneminin altını çizdi ve IASP’ın evrensel ağ olarak büyük önemini vurguladı. Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, IASP  Başkanı  Jean-François Balducchi, Avrupa Bölüm Başkanı  Jari Lauronen ve dünyanın çeşitli bilim ve teknoloji parklarından gelen profesyoneller yuvarlak masada geleceğe dair fikir alışverişinde bulunurken Başbakan Yardımcısı özellikle Moskova’daki evrensel girişimciliğe vurgu yaptı.

Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Canan Çakmakçı ve Teknoloji Transfer Uzmanı Deniz Baktır, teknoloji ve bilim parklarının bölgeler arası işbirliği üzerindeki etkileri oturumunda Kolarado’daki Innosphere ile Cyberpark arasında yaptıkları işbirliği projesini ve etkileyici sonuçlarını anlatırken, TGBD Kurumsal İletişim Koordinatörü Demet Küçük de Woman in IASP etkinliği kapsamındaki sunumunu başarıyla gerçekleştirdi.

Etkinlikte değinilen konulardan biri de eğitimdi. İlk günün konuşmacılarından Finlandiya’daki başarılı bağımsız televizyon programının sunucusu Saku Touminen eğitimin gelecek evrensel girişimcilere ilham vermedeki rolüne odaklanırken kapanış günü konuşmacısı MIT Merkezi Atom ve Parçacık Departmanı Yöneticisi Neil Gershenfeld da geleneksel okul sisteminden farklı olarak öğrencilerin parlayıp keşfedilmesini sağlayan fablab ağını tanıttı. 

Etkinlik aynı zamanda işbirliklerine de ev sahipliği yaptı. King Abdullah University of Science & Technology ile Teknopark İstanbul arasında iyi niyet sözleşmesi imzalandı. Teknopark profesyonelleri, yatırımcılar, girişimciler ve hükümet yetkilileri arasında yapılan ikili görüşme etkinlikleri sonucunda pek çok işbirliği ve iyi niyet anlaşması gerçekleştirildi.

AÇIK İNOVASYON PAZARI

Etkinlikte büyük ilgi gören alanlardan biri de teknoparklarda yer alan ve Moskova için akıllı şehir çözümleri sunan 50 start-up’ın ürün ve projelerini sergilediği açık inovasyon pazarı oldu. E-sağlık, temizlik teknolojileri, akıllı toplum, şehir yönetimi, enerji ve sürdürülebilir şehir gibi sektörlere odaklanan girişimcilerden kurul tarafından seçilen 10 finalist etkinlik kapsamında yatırımcılara ve hükümet yetkililerine projelerini sunma fırsatı elde ettiler.

ROBOTİK VE SANAL GERÇEKLİK SERGİSİ

Robotik ve sanal gerçeklik gösterisi etkinlik kapsamında 20 Eylül’de Uluslararası Ticaret Merkezi’nde düzenlendi. En gözde robotik firmaları katılımcılarına inovatif son teknoloji ürünlerini sergilediler. Böylece tüm dünyadan gelen temsilciler ile yeni işbirlikleri ve bağlantılar kurarken, yatırımcılar tarafından finanse edilme fırsatı da buldular.

IASP İLHAM VERİCİ ÇÖZÜMLER

IASP’nin bilgi paylaşım platformunun bir parçası olan yenilikçi fikirler programı ile kuruluş inovasyon alanında diğer üyelere ilham verici çözümler sunmayı hedefliyor. Bu yıl program dünya çapında 29 yeni kayıt aldı. Uzman komite tarafından 9 yenilik seçilerek online oylamaya sunuldu.

IASP üyeleri tarafından oylanan 2016 İlham Verici Çözümler’in galipleri 21 Eylülde gerçekleşen Kış Senfonisi Galasında IASP Genel Direktörü Luiz Sanz tarafından açıklandı. 

2016 İlham Verici Çözümler’in Kazananları;

Connecting the dots to accelerate innovation - Utrecht Science Park, The Netherlands 
Corporate Entrepreneurship - Technova PreAccelerator - La Salle Technova, Spain
Innovation Lift «schoolchild-student-entrepreneur» - MSU Science Park, Russia

YENI IASP BAŞKANI 

Görev süresini tamamlayan IASP Başkanı Jean-François Balducchi, başkanlığı mevcut başkan yardımcısı La Salle Teknopark Yönetici Başkanı Josep Piqué’ye devretti. Mr Balducchi dönemi 2014 IASP Doha, Qatar ile resmen başlamış ve  Moskova  IASP konferansı ile son bulmuş oldu. Genel Kurul törenini yöneten Balducchi başkan madalyasını 22 Eylül deki Kapanış Seramonisi sırasında Mr Piqué’ye verdi.

Mr Piqué’nin IASP ile uzun bir geçmişi var. 2 yıl gerçekleştirdiği Başkan Yardımcısı pozisyonunun ardından önümüzdeki 2 yıl IASP başkanı olarak görevine devam edecek. 

2017 IASP KONFERANSINA İSTANBUL EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Arı Teknokent, Teknopark İstanbul ve ODTÜ Teknokent’in konsorsiyumu ile gerçekleşecek 2017 IASP konferansına İstanbul ev sahipliği yapacak. Türk heyeti kapanış programında yapılan seramoni ile IASP bayrağını teslim aldı. 2018’in adayı ise 22 Eylül’de Moskova’da yapılan IASP Genel Kurulu ile belirlendi. IASP 2018 Dünya Konferansı Isfahan Bilim ve Teknoloji Parkının ev sahipliğinde İran’da yapılıyor olacak. 

 
Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.