4. SANAYİ DEVRİMİ GENÇ TÜRKİYE ZİRVESİ´NDE KONUŞULDU

Yıldız Teknik Üniversitesi öncülüğünde, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bilim, Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi stratejik ortaklığında, “Türkiye’nin Geleceği, Bilgi Gençliği” ana teması ile bu yıl 4. kez düzenlenen Genç Türkiye Zirvesi  6 – 8 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

 

YTÜ Rektörü  Prof. Dr. İsmail Yüksek zirvede  yapmış olduğu açılış konuşmasında Türkiye’nin 81 ili ve komşu ülkelerden binlerce genci, misafir etmenin kendileri için büyük bir şeref ve onur olduğunu belirtti. Ayrıca “Bilim” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Yüksek,  dünyadaki değişimin olmazsa olmaz unsurlarının bilim, teknoloji ve insan olduğunu ayrıca Ar-Ge, girişimcilik ve inovasyonun da başarının sırrı olduğunu aktardı. İnovasyonun yeni fikirleri değer yaratan çıktıları dönüştürme süreci olduğuna işaret eden Yüksek , bir fikrin yada çalışmanın faydalı ürüne dönüşmemesi halinde gerçek anlamda bir inovasyondan bahsedilemeyeceğini vurguladı. İnovasyon ve Ar-Ge’de üniversite sanayi işbirliğinin olmazsa olmaz bir faktör olduğunu ifade eden YTÜ Rektörü Yüksek, 2000’li yıllarda başlayan destekler ile teknoparklar, Ar-Ge merkezleri ve üniversite sanayi işbirliği anlamında önemli bir süreç başladığını ve hızlı bir şekilde devam ettiğini anlattı. 

 

Yıldız Teknopark’ın Genç Türkiye Zirvesi’nde yer alan standı yoğun ilgi gördü. Yıldız Teknopark firması Spinamer Sağlık ve Yıldız Kuluçka firmalarından Bir Bilene Sor, Yalçın Enerji, Bean Teknoloji, Teleskop Yazılım, Torlak Elektronik, Gülaytech Teknoloji Ar-Ge projeleri ile Yıldız Teknik Üniversitesi Ae2 Project öğrenci ekibi de “İstanbul” adlı elektrikli araçları ile Yıldız Teknopark standında yerlerini aldılar. 

 

 

 

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.