FREN DİNANOMETRESİ TEST VE ARGE MERKEZİNİN LANSMANI OTEK’16 KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİ

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Kulübü tarafından, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, Makine Fakültesi Dekanlığı ve Yıldız Teknopark desteğiyle gerçekleştirilen Otomotiv Teknolojileri Etkinliği 16 (OTEK’16), otomotiv sektörünün devlerini bir araya getirdi. Etkinlik kapsamında, Yıldız Teknopark tarafından hayata geçirilecek Türkiye’nin ilk ve tek Fren Dinamometresi Test ve Ar-Ge Merkezi de kamuoyuna duyuruldu.

Fren Dinamometresi Ar-Ge ve Test Merkezi’nin lansman töreni Yıldız Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Bektaş, Genel Müdürü Mustafa Albayrak, YTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Topuz, YTÜ Makine Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Özkan ve Yrd. Doç. Dr. Orkun Özener ile Fren Teknik firmasının sahibi Alpay Lök’ün katılımıyla gerçekleşti. Lansman sonrasında YTÜ Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Bektaş, Fren Dinamometresi Arge ve Test Merkezi hakkında detaylı bir sunum yaptı. Merkezin Türkiye’ye kazandıracakları hakkında bilgi veren Bektaş, Türkiye’de Fren Sistemleri ile ilgili sanayinin mevcut durumunu ve merkezin açılmasından sonra gelinecek nokta hakkında bilgi verdi. Proje ile ilgili teknik detayların da verildiği lansmanda öğrencilerden gelecek fikirlerin önemi ve Yıldız Teknopark’ın öğrenci iş birliğine her zaman açık olduğu vurgulandı.

YTÜ Davutpaşa kampüsünde 4 bin metrekare kapalı alana sahip olarak kurulacak Fren Dinamometresi Test ve Ar-Ge Merkezi, Türkiye’nin yılda yaklaşık 3-4 milyar liralık ticaret açığını kapatacak. Türkiye’de üretilmesine rağmen sertifikasyona sahip olmadığı için yerli üretim fren sistemlerini kullanamayan 20 milyona yakın araç, yeni açılacak tesis ile birlikte, yerli ve güvenli fren sistemine kavuşacak.

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.