GENÇ TÜRKİYE ZİRVESİ´NDE YILDIZ TEKNOPARK STANDINA GENÇLERDEN YOĞUN İLGİ

Genç Türkiye Zirvesi, 12 - 14 Mayıs 2017 tarihlerinde “Dijital Dönüşüm ve Güçlü Türkiye” ana teması ile Türkiye’nin 81 ili ve 165 ülkeden 3 bin öğrenciyi, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde buluşturdu.

Zirvenin stratejik ortakları arasında T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi yer aldı.

Zirve, önemli protokol üyelerinin katılımı ve önemli konuşmacıların sunumlarıyla gerçekleşti. Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü ve Yıldız Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bahri Şahin yaptığı açılış konuşmasında; hayata geçirmek için çalışmalarını başlattığı Sosyal İnovasyon Merkezi “ Sosyopark” ve Sanat ve Tasarım İnovasyon Merkezi “Satpark” hakkındaki açıklamaları öğrencileri heyecanlandırdı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü ve Yıldız Teknopark Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tamer Yılmaz zirvede gençlere hitap ederek önemli mesajlar verdi. Yılmaz "Yeni meslekleri, icatları kullanmak size, olanakları sunmak bize düşüyor. Başarısızlıktan korkmayın bizler yanınızdayız" dedi.

Kurulduğu günden bu yana, ileri teknoloji ve yüksek standartlara sahip çalışmaların hayata geçmesini amaçlayan Türkiye’nin öncü teknoloji geliştirme üslerinden biri olan Yıldız Teknopark da, Genç Türkiye Zirvesi’ne katıldı. Yıldız Teknopark içinde faaliyet gösteren BirBileneSor, Gesk, Radarcomm, Geen, Jetract, Inovenso firmaları ile YTÜ RACING takımının YTR-02 adlı aracı stantta yer aldı. Ayrıca, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden akademisyenlerin geliştirdiği Uçan Tren, Masaüstü Paralel Robot Sistemi ve Arama Kurtarma Motoru gibi projeler tanıtıldı.

Zirveye ilişkin açıklamalar bulunan Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “Düzenlenmesinden büyük memnuniyet duyduğumuz Zirve’ye bu yıl da teknoparkımızın başarılı firmaları ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin birbirinden değerli projeleri katıldı.

Masaüstü paralel robot projesi, üniversitemizin hocalarından Doç. Dr. Vasfi Emre Ömürlü ’nün yürütücülüğünde, sivil ve askeri uygulamalar için geliştirilen proje, uçak simülatörlerinde kullanılan hareket algı yazılımının daha küçük bir sistem üzerinde denenmesini kolaylaştırıyor ve bir ara sistem işlevi görüyor.

YTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Doç. Dr. Sırma Yavuz öncülüğünde akademisyenlerden ve öğrencilerden oluşan bir ekip tarafından geliştirilen arama kurtarma robotu, özellikle afet durumlarında kullanılmak üzere otonom ve gerçek zamanlı çalışabilen keşif, gezinim haritalama ve konum belirleme problemlerine çözüm getiriyor. Yrd. Doç. Dr. Kadir Erkan yürütücülüğünde, TÜBİTAK ve YTÜ BAP Koordinatörlüğü desteğiyle geliştirilen ve henüz prototip aşamasında olan Uçan Tren projesi ise, bu haliyle fabrika otomasyonunda, hastanelerde ve temiz oda uygulamalarında uygulanabilir vaziyettedir. Proje sayesinde, sürtünmenin ortadan kaldırılmasıyla bakım maliyetleri düşüyor, enerji tüketimi yüzde 40’lara yakın azalıyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Ptt Yönetim Kurulu Başkanı Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve Genç Musiad Başkanı Engin Akdağ’ın ziyaret ettiği Yıldız Teknopark standına öğrencilerin yoğun ilgisi vardı. 

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.