GETRON

Yapay Zeka ile Talep Tahmini ve Stok Optimizasyonu

 

Getron Bilişim Hizmetleri A.Ş. 2015 itibariyle “Bilişim 500” listesinde “Türkiye Merkezli Yazılım Üreticileri” arasında 48. sırada bulunan, 2014 ve 2015 yıllarında üst üste “Deloitte Technology Fast50 Turkey” firmaları arasında yer alan bir yazılım firmasıdır.

TÜBİTAK desteğiyle, Yıldız Teknopark’ta, İTÜ ve Sabancı Üniversitesi danışmanlığında geliştirmiş olduğu “Getron Advisor” adlı çözümü; çok sayıda satış noktasında her bir ürün için gelecek dönemlerde oluşacak talebi yüksek başarı ve hızla tahmin edebilen bir yapay zeka uygulamasıdır. Yapılan tahminler doğrultusunda perakende firmalarının stok optimizasyonuna yönelik Karar Destek Sistemi sağlanmaktadır.

Getron’un geliştirdiği özgün tahmin algoritması; Almanya’da Springer’in bastığı “Intelligent Fashion Forecasting Systems: Models and Applications” adlı kitapta dünyadaki 3 başarılı uygulama arasında yer almıştır.

Uygulama, 2015 yılında 1.714 proje arasından TÜBİTAK TEYDEB’in “Başarı Hikayeleri” arasına girmiştir.

Getron Advisor” uygulamasının fark yarattığı alan; geleneksel olarak insan emeğine dayalı olarak yapılan “Talep Tahmini”ni uçtan uca yapay zeka tarafından yapılabilir hale getirmiş olmasıdır. 

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.