İNOVENSO

Tıp, Eczacılık, Mühendislik Ve Hassas İmalat Sektöründe Kullanılacak

 

Yıldız Teknopark içinde faaliyet gösteren Inovenso firması tarafından geliştirilen taramalı elektron mikroskobu SEMoskope cihazı ile tıp, eczacılık, mühendislik ve imalat sanayi alanında çalışan profesyoneller, çok küçük boyutları sıfır hatayla tarayabilecek.

Türkiye'nin öncü teknoloji geliştirme üslerinden biri olan Yıldız Teknopark, ileri teknoloji ve yüksek standartlara sahip çalışmaların hayata geçmesinin yanı sıra farklı sektörlere çözümler sağlamaya da devam ediyor. Yıldız Teknopark içinde nanoteknoloji ve nanoliflerin elektro-üretim yöntemiyle üretilmesi üzerine faaliyet gösteren bir firma olan Inovenso, taramalı elektron mikroskopu SEMoskope'u geliştirdi. Bu cihaz sayesinde tıp, eczacılık, mühendislik ve hassas imalat sanayi alanında çalışan profesyoneller, optik mikroskopların göremediği çok küçük boyutları dahi sıfır hatayla tarayabilecek.

Elektron mikroskobu ilk defa 1965'te ticari olarak Cambridge'de üretildi. Eski tip konvansiyonel taramalı elektron mikroskopları büyük, hantal ve kullanımları kolay olmayan cihazlardı. Bu cihazlarla görüntü almak, numune incelemek uzmanlık derecesinde emek ve zaman gerektiriyordu. Günümüzde bu zorluğu ortadan kaldırmak, herkesin kolayca ve pratik bir şekilde kullanabilmesini sağlamak için yurt dışında yeni nesil masaüstü elektron mikroskopları geliştirilmeye başlandı. Türkiye'de bir ilk olan cihazımız da bu ihtiyacı karşılayacak, çok küçük, yani nano boyutta bir numuneyi 5-10 dakika gibi kısa sürelerde incelemeyi sağlayacak.

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.