İSTANBUL´DA İTALYAN TASARIM RÜZGARI ESECEK

Dünyaca ünlü İtalyan tasarımcıları “İtalyan Tasarım Günleri” için İstanbul’a ve sonraki günlerde Ankara ve İzmir’e geliyor. İstanbul İtalya Başkonsolosluğu ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ev sahipliğinde, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknopark iş birliği ile 23-24 Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek etkinlikler, Venedik Sarayı, İtalyan Kültür Merkezi, Salt Galata, Mongeri Evi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilecektir. 

 

İtalyan Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanlığı'nın 100 İtalyan Konsolosluğu ile aynı anda organize ettiği ve bu yıl dördüncüsü gerçekleşen İtalyan Tasarım Günleri’nin amacı, İtalya ve Türkiye açısından her daim kapsamlı olanaklar  sunan bir bağlamda ‘Made in Italy’ tasarımını birçok açıdan tanıtmaktır. 

 

2020 teması "Geleceği Çizmek, Gelişim, İnovasyon, Sürdürülebilirlik ve Güzellik" olarak belirlenmiştir. Bu yıl etkinliklerin içeriği üniversite ve sanayi iş birliği vizyonu çerçevesinde genişletilmiş olup, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2018 verilerine göre Türkiye’nin en başarılı teknopark’ı seçilen Yıldız Teknopark da ev sahipleri arasına katılmıştır. Bu kapsamda, İtalyan ve Türk şirketleriyle iş birliği alanları genişletilmesine başlandı.

 

Küratörlüğünü dünyaca ünlü Mimar ve Küratör Prof. Luca Molinari’nin üstlendiği İtalyan Tasarım Günleri iki gün boyunca mimarlık, endüstriyel tasarım (ürün, mobilya, otomobil ve tekne tasarımı vb.) ve moda alanlarında İtalya'nın önde gelen isimlerini Venedik Sarayı, İtalyan Kültür Merkezi ve 19. yüzyılda İtalyan mimarlar tarafından tasarlanan Salt Galata, Mongeri Evi gibi yapıların yanısıra Yıldız Teknik Üniversitesi mekanlarında düzenlenecek paneller ve atölye çalışmalarıyla ağırlayacak.

 

İtalya’da Tasarım Eğitimi

 

İtalyan Tasarım Günleri etkinliğinin ilk günü olan 23 Mart’ta, Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü, YTU Oditoryumu’nda gerçekleşecek olan oturumlardan “İtalya’da Tasarım Eğitimi” başlıklı panelde Institue of European Design Milano Bilimsel Koordinatörü Prof. Carlo Branzaglia; University of Campania-Napoli’den Prof. Churibino Gambardella , Atölye 70 kurucusu Mimar Doğu Kaptan; 700 DCC Kurucusu, Danışman Sinem Kocayaş; Arzu Kaprol Stratejik Marka Yönetimi ve İletişim Danışmanı Joelle Dana Bıcacı; Baran Akalın Design Kurucusu, Yat Tasarımcısı ve Akademisyen Baran Akalın;Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Murat Sarı; ve Deniz Ova IKSV İstanbul Bienali Direktörü konuşmacı olacak. 

 

Modanın Geleceği ve Sürdürülebilirlik

 

23 Mart’ta Beyoğlu’ndaki İtalyan Kültür Merkezi, Luca Molinari Studio Kurucusu, Mimar ve Küratör Prof. Luca Molinari; Alan Project Kurucusu ve Küratör Efe Korkut Kurt ile Salon Architects Kurucusu Mimar Alper Derinboğaz’ın katılımıyla gerçekleşecek olan “Sanatı Tasarlamak” başlıklı oturumun ardından “Modanın Geleceği ve Sürdürülebilirlik” başlıklı panelde ünlü Moda Tasarımcısı Arzu Kaprol ile Vogue İtalya Editör Yardımcısı Sara Maino’nun, Elle Türkiye Direktörü Zeynep Üner ve Moda Tasarımcısı Ece Gözen yer alacak. 

 

Mimarlıkta Gelecek, İnovasyon ve Sürdürülebilirlik

 

Etkinliğin ikinci günü olan 24 Mart ise Yıldız Teknik Üniversitesi, Salt Galata ve Mongeri Evi’nde gerçekleşecek olan oturumlarla devam edecek. Mimarlık temalı oturumların ilki; Yıldız Teknopark A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı İsa Turgut İnciFloransa Üniversitesi’nden Mimar Laura Andreini ile Avrupa Tasarım Enstitüsü’nden Mimar Carlo Branzaglia’nın katılımlarıyla gerçekleşirken; bir diğer mimarlık panelinde Luca Molinari Studio Kurucusu, Mimar ve Küratör Luca Molinari; Yıldız Satpark’tan Mimar ve Akademisyen Dr.Pınar Sipahi; Salon Architects Kurucusu Mimar Alper Derinboğaz; Mimarlar ve Han Tümertekin Kurucusu, Mimar Han Tümertekin ile Gambardella Architetti Kurucusu ve Mimar Cherubino Gambardella yer alacak. 

 

Endüstriyel İşçilik

 

İtalyan Tasarım Günleri’nin 24 Mart’ta Salt Galata’da gerçekleştirilecek olan iki oturumundan ilki “Endüstriyel İşçilik” başlığını taşıyacak ve BMS CEO’su Neslihan Işık; Studio Giulio Lachetti Kurucusu, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Giulio Lachetti; Gambardella Architetti’denMimar Simona Ottieri; Vittorio Zagaia, Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı; Studio Vertebra Kurucu Ortağı İç Mimar Efe Kağan Hızar ile Luxury Living Engineering Bölge Müdürü Anna Masello konuşmacı olacak. 

 

 

 

Ulaşım Tasarımı

 

Salt Galata’daki “Ulaşım Tasarımı” başlıklı ikinci oturum ise Yıldız Teknopark AŞ Genel Müdürü, Gemi İnşa Mühendisi Prof. Dr. Mesut Güner, Sirena Yachts’tan Gemi İnşaat Mühendisi Ensar Çabuk, FCA – MASERATI Şef Tasarımcısı Giovanni Ribotta ve Galataport Genel Müdürü Erdem Tavas’ın katılımıyla gerçekleşecek. Etkinliğin Sponsorluğunu Alfa Romeo üstlendi.

 

Mimarlık Sanat Tarihi

 

Ünlü İtalyan mimar Giulio Mongeri’nin 1920’li yılların ortalarında tasarladığı, günümüzde Bozlu Art Project'e ev sahipliği yapan Mongeri Evi de İtalyan Tasarım Günleri’ne ev sahipliği yapan mekanlardan bir diğeri. 24 Mart’ta Mongeri Evi’nde düzenlenecek olan “Mimarlık Sanat Tarihi”panelinde ise Sanat Tarihçisi ve Rehber Sedat Bornovalı; Bozlu Art’tan Sanat Tarihçisi ve Küratör Özlem İnay Erten; Yeditepe Üniversitesi’nde Akademisyen ve Mimar Moira Valeri ile Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Akademisyen ve Prof. Dr.Mimar Cengiz Can konuşmacı olacak.  

 

İtalyan Tasarım Günleri kapsamında düzenlenen panel oturumları mimarlık, tasarım ve moda meraklılarının katılımına ücretsiz olarak açık olacak. 

 

IED Bursu

 

European Design Institute (IED) iş birliği sayesinde, üniversite öğrencileri ve iç tasarım, sanayi tasarımı, mobilya tasarımı ve mimarlık sektörlerinde deneyim sahibi genç profesyonellere yönelik yarışmayı kazanan kişi,  IED’nin Floransa şubesinde (Şubat 2021 tarihinden itibaren) 15 haftalık bir Mobilya Tasarımı Master’ı için tam burs hakkı kazanacaktır. “Geleceği çizmek, gelişim, inovasyon, sürdürülebilirlik ve güzellik”başlıklı yarışma eserleri, European Design Institute (IED), Yıldız Teknik Üniversitesi, IKSV ve İtalyan Kültür Merkezi temsilcilerinin yer aldığı bir bilim komitesi tarafından değerlendirilecektir.

 

Türkiye’deki etkinlikler

 

İtalyan Tasarım Günleri Istanbul’da sona ermiyor. Sonraki günlerde Ankara İtalya Büyükelçiliği ve İzmir İtalya Konsolosluğu, İtalyan tasarımcıların katılımı ile panel ve seminerler düzenleyecektir. Ankara’daki etkinliklerin amacı, Bilkent Üniversitesi ve uygulamalı araştırma konusunda yetkili Türk makamları dahil olmak üzere, şehrin başlıca üniversiteleri ile tasarım konusunda ilişki ve iş birliğini arttırmaktır. İzmirdeki programda ise, şehirde gerçekleştirilen mermer fuarı ile bağlantılı olarak, ticari tanıtım faaliyetleri ön plana çıkmaktadır.  

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.