NESNELER KONUŞUYOR, TÜRKİYE DÖNÜŞÜYOR

Endüstride değişim rüzgârları daha güçlü esmeye başladı. Kurumlarıyla, KOBİ’leriyle, üniversiteleriyle topyekûn dönüşüme hazır olan Türkiye, yeni nesil üretim dönemine entegre oluyor. Milli yazılım geliştirmesi tavsiye edilen Türkiye’de Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm adına güzel şeyler yaşanacak.

SAĞLAM ANALİZ ŞART
Endüstri 4.0, 5G, nesnelerin interneti, yapay zeka gibi alanlarda geleceğin teknolojilerine entegre olma yollarının konuşulduğu Digital Impact, İstanbul Digital Dönüşüm Fuarı ve Zirvesi’nin birincisi 2019 Kasım ayında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlendi. İstanbul Fuar Merkezinde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan zirveye, birçok üst düzey firma ve sektör profesyoneli katılım sağladı. Uzman isimler, 3 gün boyunca Türkiye sanayisinin dönüşüme entegre olma sürecinde neler yapılabileceğini konuştu. Açılış konuşmasında dijital dönüşüm sürecinin iyi analiz edilmesi gerektiğine vurgu yapan Digit4Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Ersoy, bu anlamda Türkiye’de güçlü adımların atılmaya başlandığını söyledi. 20 bini aşkın ziyaretçinin ziyaret ettiği dev organizasyonda dijital etkinin sanayiye, ekonomiye ve haberleşmeye etkisi tüm yönleriyle ele alındı ve sektörlerin uzman isimleri değişimin yol haritasının nasıl çizileceği fikrini katılımcılarla paylaştı.

 

6 ALANDA “AKILLI” OLUNACAK
Programın ana medya sponsoru olan Sanayi Gazetesi’nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Uçar’ın moderatörlüğünü yaptığı “Dijital Sanayi: Tehditler, Fırsatlar ve Türkiye’nin Geleceği” oturumunda İstanbul Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Y. Mimar Ümit Ünal, YILDIZ TEKNOPARK Genel Müdür Yardımcısı İsa Turgut İnci ve TÜBİTAK TEYDEB-BİLTEK Grup Koordinatörü Ahmet Tümay soruları cevapladı. Uçar’ın teknoloji hamlesiyle ilgili sorusuna cevap veren Ümit Ünal, “Stratejimizin en önemli hamlesini teknoloji kanadı oluşturuyor. Ürünler artık akıllı olmak zorunda. Ürün akıllıysa ayakta durabilir. Böylece üretim teknolojilerindeki verimliliği de beraberinde getiriyor” dedi. Teknoloji yükselirse girişimciliğe ve sektöre girme hızının da artacağını söyleyen İl Müdürü, “Lakin akıllı üretime geçmiyorsak rekabette yutuluruz ve ayakta kalamayız. Var olan mesleklerin yüzde 60’ı ortadan kalkacak. Ekonomi, artık yoğun emek istemeyecek. Daha vasıflı ve nitelikli, teknolojiyi kullanan nitelikli insan gücü yer alacak. Akıllı ve esnek fabrikalar kurulacak. Dayanıklı tüketim malı kalmayacak artık. Ayrıca akıllı şehirleri oluşturuyoruz. Akıllı ekonomi, akıllı insan, akıllı hareketlilik, akıllı çevre, akıllı yönetici ve akıllı yaşamla kurgulanacak yeni sistem” şeklinde konuştu. Ünal, Türkiye’nin Sanayi 4.0 kavramını aynen alıp taklit etmediğini ifade ederek, “Her ülkenin kendi milli yazılımı olmalıdır. Endüstri 6.0’a giden yolda ürünü fikri yapısından projeye ve ticarileştirmesine kadar her safhada destekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

GENÇLER AR-GE’Yİ SEVİYOR
Uçar’ın Teknopark desteklerini sorması üzerine söz alan YILDIZ TEKNOPARK Genel Müdür Yardımcısı İsa Turgut İnci, dijital dönüşüm sürecinde üstlendikleri roller hakkında bilgi vererek, YILDIZ TEKNOPARK’ın hedeflerini anlattı. İnci, “2020 yılı içerisinde nitelikli eğitim ve nitelikli personele erişim konularına odaklanacağız” dedi. Dijital dönüşümün etkisinde; tehditlerin, meslek kaymalarının ve yeni meslek gruplarının oluşmasının olduğunu söyleyerek yol haritalarının bu minvalde oluşturulması gerektiğinden bahseden İnci, fırsat olarak ise dijitalleşen süreçlerin; maliyet ve zaman kârlılığı getireceğini belirtti. Dönüşüme her kesimden ilgi olduğunu, bilhassa gençlerin teknoloji merakı ve duyarlılığını mutlulukla karşıladıklarını ifade eden İnci, bir lise 1 öğrencisinin kendilerini arayarak “ben AR-GE yapmak istiyorum” dediğini anlattı. İnci, “Öğrencimizi teknoparkta ağırladık ve prototip atölyemizde kendi 3D printerını yapmasına yardımcı olduk” ifadeleriyle farkındalığın da oldukça arttığını, Milli Teknoloji Hamlesi’nin her yerde duyuruları olduğunu söyledi. Sektördeki birçok firmanın ortak probleminin nitelikli personele erişememek olduğunu ifade eden İnci, “Bizim de üzerimize düşen vazife nitelikli eğitim vermek. Bu eksende eğitimler lise seviyesinde başlayacak ve sektörde bir zincir modelimiz olacak. Fuara gelen genç girişimcilerimizi fikri temellerini bizlerle birlikte altyapı oluşturmaya davet ediyorum” açıklamalarına yer verdi.

PERFORMANS ODAKTA
Sanayi Devrimi ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade eden Ahmet Tümay ise, “Teknoloji ve Sanayi Hamlesi dediğimiz olay, Türkiye’nin kendi devrimini yapması ve üretim yol haritasını çizmesidir. Türkiye için bu önemli bir hamledir. Hangi alanda geri kaldıysak bu alanda öne geçmeye çabalıyoruz” ifadelerini kullandı. Bu sene itibariyle desteklerde performansın odağa alınacağını söyleyen Tümay, “TTO ne yaptı, ne üretti ona bakılıyor. Sonraki senenin teşviki ona göre verilecek. Destekler artık yönlendirilecek. Az çalışana az kaynak verilecek. Ülkeye etkisi olan atılımlar yapma çabasındayız. TÜBİTAK olarak kurumsal görevimiz bilim ve teknolojiyi yaygınlaştırmak” şeklinde konuştu.

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.