SIFIR ATIK KONGRESİ VE SERGİSİ GERÇEKLEŞTİ

Yıldız Teknik Üniversitesinin Esenler Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongresi ve Sergisi, 11 Ekim 2019 günü, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongre ve Sergisi'nin açılışında konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un da katıldığı kongrede Emine Erdoğan, "Bilim insanlarının öngörülerine kulak vermemiz ve derin uykumuzdan uyanmamız lazım. Çünkü önümüzdeki birkaç bin yılı şimdi inşa ediyoruz. Çocuklarımıza bırakacağımız gelecek vasiyetinin cümlelerini şu anda kuruyoruz. Bu gerçeklerden hareketle, 2017'de başlatmış olduğumuz Sıfır Atık hareketi bugün çığ gibi büyüyor." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, "Sıfır Atık Projesi"nin Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatıldığını hatırlatarak, projenin Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük çevre hareketi olduğunu ve çok kısa sürede ülke çapında büyük aşamalar kaydettiğini söyledi.

YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin konuşmasında ise "Sıfır atık bize ilham verdi. Bunun yanında birçok açılım yaptık. Bunlardan en önemlisi, hocalarımızın kapasitesini ve hızını düşük gördükleri bilgisayarları atmadık. Bakım ve onarımını yaparak Türkiye'nin 22 şehrine, 43 bilgisayar laboratuvarı kurduk. Bu sıfır atığın bir uzantısıdır. Türkiye'yi atık çöplüğü olmaktan kurtarmamız lazım." dedi. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’de Esenler Belediyesi'nin geri dönüşüm projelerinden bahsetti.

Yıldız Teknopark ’da İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongresi ve Sergisi ‘nde yerini aldı. Yıldız Teknopark girişimcileri Haus Gıda, Biolive ve Hygeefood ürünlerini ziyaretçilere tanıttılar.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Sıfır Atık Projesi kapsamında yapılan el emeği cam bir objeyi Emine Erdoğan'a takdim etti. Emine Erdoğan sonunda hatıra fotoğrafı çektirdi. Protokol üyeleri, YTÜ Merkez Laboratuvarı'nın açılışını da gerçekleştirdiler.

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.