SMART CITY EXPO ISTANBUL 2016 AKILLI ŞEHİRLER FUAR VE KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ

 

Smart City Expo İstanbul 2016 Akıllı Şehirler Fuar ve Kongresi 1-3 Haziranda gerçekleştirildi. Etkinliğin açılışına İBB Başkanı Kadir Topbaş, eski İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Habitat Genel Sekreter Yardımcısı Aisa Kirabo Kacyira’nın yanı sıra dünya ve Türkiye’den çok sayıda belediye başkanı ile teknoloji firmalarının temsilcileri katıldı. Smart City Expo İstanbul 2016 Akıllı Şehirler Fuar ve Kongresi’nde Yıldız Teknopark etkili katılımıyla başta olmak üzere, İTÜ Teknopark, Teknopark İstanbul ve İstanbul Teknokent de uygulamalarını sergiledi.

Yenilikçi, çevre dostu, çözüm odaklı daha yaşanabilir bir kent yaşamı üzerine yapılan çalışmaların tümünü ele alan etkinlik, akıllı şehir alanında çalışmalarda bulunan, yatırımlar yapmak isteyen yerel ve küresel tüm paydaşları bir araya getirdi. Kongre ve fuara dünyanın dört bit yanından 150´nin üzerinde belediye başkanı ve heyetleri katıldı.

Haliç Kongre Merkezi’nde, “Martı gözüyle İstanbul” isimli kısa film gösterimiyle başlayan kongrenin açılışını yapan İstanbul Belediye Başkanı Sn.Kadir Topbaş, İstanbul’un 2 bin 500 yıllık imparatorluklar kenti olduğunu, kıtaları buluşturduğunu anlatarak, 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 70’ten fazlasının şehirlerde yaşayacağını, bunun da büyük kentlerin ekonomisini etkileyeceğini aktardı. Yerel yönetimlerde az kaynakla çok iş başarılmaya çalışıldığını, akıllı şehirlerin her alanda tasarruf sağlayan dijital bir yaşam hedeflediğini belirterek, yüksek standartlı kentler kurmanın ancak işbirliğiyle gerçekleştirilebileceğini, akıllı şehirleşme için sadece teknik dönüşüm değil toplumsal dönüşüme de ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Oldukça yoğun katılımın olduğu fuar alanında Vakıfbank’tan SAP’ye kadar pek çok firma yer aldı. Yıldız Teknopark; 6´sı Yıldız Kuluçka´da yer alan toplam 11 firma ile fuara katılarak en fazla dikkat çeken stantlardan biri oldu. Yıldız Teknopark alanında Aktek, Digital Planet, Emi Grup, Etiya ve Mir Ar-Ge firmalarının yanı sıra; Ayvos, Bean, Gesk, Medron, Printek, Yalçın Enerji kuluçka firmaları projeleriyle yer aldılar. Teknopark firmalarından Mir Ar-Ge iklimlendirme odaları, Etiya CRM çözümleri, Digital Planet veri işleme teknolojileri, Emi Grup Lidar projesini, Aktek ise akıllı sayaç teknolojileri ile Smart City´de boy gösterdiler. Kuluçka firmalarından Ayvos görüntü işleme teknolojilerini, Gesk elektronik çözümelerini, Bean akıllı ev teknolojilerini, Yalçın Enerji güneş perdesini, Printek yeni çıkardığı 3boyutlu yazıcısını, Medron ise akıllı kaskını  sergiledi. 200 metrekarelik stant alanıyla ziyaretçilerle buluşan Yıldız Teknopark stantını ziyaret eden İBB Genel Sekreteri Doç.Dr. Hayri Baraçlı, bütün projeler ile tek tek ilgilenerek firma yetkilileri ve girişimciler ile yoğun bir sohbet gerçekleştirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil,  Dünya Bankası’ndan Edward Charles Anderson, Türk Telekom Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Mert Başar ve Vakıflar Bankası Müdür Yardımcısı Kerem Can Gökkütük’ün de konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı ve TTO Müdürü Cem Duran; Şehir Teknolojileri ve Yerel Start-up Ekosistemleri paneline konuşmacı olarak katıldı. Akıllı şehirlerin günümüzün farklı teknolojik inovasyon unsurları ile bağlantılı olduğunun altı çizilen panelde Cem Duran, ulusal ve uluslararası start-up sistemlerine ve Yıldız Kuluçka´nın sunmuş olduğu mevcut imkanlara değindi.

 

Doç.Dr. Hayri Baraçlı´nın gerçekleştirdiği kapanış konuşmasının ardından kongre ve fuara destek verenlere plaketleri takdim edildi. Yıldız Teknopark’ın plaketini  Genel Müdür Mustafa Albayrak teslim aldı.

 

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.