SSM ve YTÜ ARASINDA “SAVUNMA SANAYİİ İÇİN ARAŞTIRMACI YETİŞTİRME” PROTOKOLÜ İMZALANDI

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) arasında Savunma Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı Protokolü imza töreni 14.04.2016 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Otağ-ı Hümayun binasında gerçekleşti.

 

Protokol çerçevesinde savunma sanayi sektörünün öncelikleri doğrultusunda ve SSM’nin yönlendirmesiyle, savunma sanayi şirketlerinde çalışanlar tarafından üniversitelerde yapılan lisansüstü tezleri, Yıldız Teknik Üniversitesi şirketlerin Ar-Ge ihtiyaçlarına yönelik yapılandıracak ve savunma sanayi sektörünün öncelikli alanlarına yönlendirecek.

 

Otağ-ı Hümayun bahçesinde kokteyl ile başlayan etkinlik YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek’in ve SSM Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi’nin açılış konuşmalarıyla devam etti. Savunma sanayisi iyi olan ülkelerin tüm sektörlerde başarı yakaladığını söyleyen  YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek konuşmasında, “Üniversitelerin sanayiye elaman yetiştirmekte önemli rolü vardır. En büyük 10 ekonomi arasındaki ülkelere göre yetişmiş insan sayımız az ve artan Ar-Ge merkezleri karşısında doktoralı Ar-Ge mühendisi sayımız yetersiz. Bu program bu eksikliği gidermek için çok önemli bir teşvik unsuru olacaktır” dedi 

 

SSM Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi ise “2009 yılında faaliyete başlayan Yıldız Teknopark’ın kısa bir süre içerisinde bu seviyelere gelmesi hakikaten takdire şayan bir durum. Son 15 yılda ülkemiz inanılmaz bir ivme kazandı. Ancak bir şeyi geliştirmekle iş bitmiyor. Önemli olan bir ilim ordusu kazanmak ve bu ilim ordusuyla gelişimlerin sürekliliğini sağlamaktır.  Hedeflenen 300.000 araştırmacı sayısı için yürütülen projelerin bir parçası olan SAYP, Türkiye’nin insan yetiştirme denkleminde önemli bir unsur olacaktır” diye konuştu.

 

SSM Teknoloji Yönetim Grup Müdürü Deniz Demirci, SAYP hakkında gerçekleştirdiği sunumundan sonra, Yıldız Teknopark firmalarından Mir Ar-ge, Alarge Alıç ve Bayraktar Teknoloji ile birlikte Altınay Robot, Bites, Enelkon, Mutlu Akü,  ASELSAN, FNSS, HAVELSAN, ROKETSAN ve TAI  yetkilileri mutabakat metnini imzaladı.

 

Gerçekleşen imza töreninin ardından etkinliğe katılan misafirler, YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mustafa Albayrak eşliğinde Yıldız Teknopark çalışma alanları ve kuluçka merkezini gezdiler. Gezinin ardından verilen akşam yemeği ile etkinlik sona erdi.

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.