STARCAMP ULUSLARARASI KULUÇKA MERKEZİ TANITILDI

 

 

5 üniversitenin işbirliği ile kurulan Starcamp Uluslararası Kuluçka Merkezi’nin tanıtımı yapıldı. 4 Mart 2017 tarihinde YTÜ Hisarüstü Tesisleri’nde yapılan basın toplantısına Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın katıldı.

Beş üniversitenin oluşturduğu konsorsiyum tarafından kurulan Starcamp Uluslararası Kuluçka Merkezi, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri ile ülkemizdeki teknolojik ürünlerin uluslararası pazarlarda yer alması, teknoloji yoğun startupların dünyanın en gelişmiş girişimcilik ekosistemlerinin bir parçası olmasını hedefliyor. ABD'nin San Francisco eyaletinde ilk Türk üssü olan Starcamp Kuluçka Merkezi  400 metrekare alanda açıldı. Konsorsiyum; 4 Teknopark, 700 teknoloji şirketi ve 100 bin öğrencilik güce sahip.

Dünya girişim sermayesinin yüzde 30’unun bulunduğu Silikon Vadisi’nde beş milyon TL’lik KOSGEB desteğiyle kurulan Starcamp Uluslararası Kuluçka Merkezi; Türkiye’deki startuplara Silikon Vadisi'nden dünyaya açılmanın kapısını aralayacak.

Konsorsiyum adına konuşan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, "Dünyada 4 trilyon dolara ulaşan bilişim teknolojileri pazarı Türkiye'de 83 milyar dolar seviyelerinde. Türkiye kaynaklı üretimimiz ise 2.6 milyar dolarda kalıyor. Yapılan bu yatırımla ülke olarak Sanayi 4.0'ın yakalanması için çok büyük bir hamle yapmış olacağız" dedi. Starcamp ile ilk etapta 30 şirketi Silikon Vadisi'ne taşımayı hedeflediklerini aktaran Yılmaz, "Orta vadedeki amacımız ise 5 milyon dolarlık fon oluşturmak" diye konuştu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin ise Türkiye'nin uluslararası arenada da söz sahibi olması için bu oluşumların devlet tarafından ciddi bir şekilde desteklendiğini vurguladı. Şahin, “Bu destekle birlikte üniversitelere de çok büyük iş düşüyor. Çıktılarımızı teknopark olarak daha da arttırmamız lazım. Başarılı firmalarımızı bu merkeze davet ediyoruz” dedi. Bu tür çalışmaların bilgi ekonomisine büyük katkı sağladığına dikkati çeken İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, hedeflerinin 1 milyar doları geçen firmalar oluşturmak olduğunu söyledi.

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, merkezin kurulmasının üzerinden kısa bir zaman geçmesine rağmen iş modelleri çerçevesinde 4 firma ile işbirliğine gittiklerini 10 firmanın ise sırada beklediği bilgisini paylaştı. Türkiye'nin bulunduğu bölgede kabına sığmayan bir güç olduğuna vurgu yapan Bahçeşehir üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın ise "Ülke olarak bu alanda önemli başarılara imza attık fakat bu yeterli değil, bu proje endüstri alanında 4.0'da herkesin başarı sağlamasına imkan verecek" ifadelerini kullandı.

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.