TEKNOFEST 2019´DA YILDIZ RÜZGARI ESTİ

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirildi.

 

Festivalde, Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları, Dünya Drone Kupası, Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi, Hackİstanbul 2019, dikey rüzgar tüneli, planetaryum, havacılık gösterileri, Solo Türk ve Türk Yıldızları’nın nefes kesen gösterileri, atölye çalışmaları ve sürpriz etkinler gerçekleşti.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı önderliğinde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST’te gençlerin geleceğin teknolojileri üzerine yaptığı çalışmalara destek vermek için tam 19 farklı kategoride teknoloji yarışmaları düzenlendi.

 

Havacılıktan otomotive, yapay zekadan simülasyon sistemlerine, su altı araçlarından otonom araçlara uzanan geniş bir spektrumda düzenlenen 19 farklı kategoride 2.000'den fazla takım 50.000 yarışmacı finalist olmaya hak kazandığı yarışmalarda Üniversitemiz de geliştirdiği teknolojilerle ve yarışmalardaki başarılarıyla bu yıl da TEKNOFEST’de Yıldız rüzgarı estirdi.

 

İnsansız ve Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması ‘Küçük Ölçekli İşletmeler’ Kategorisinde BİRİNCİLİK Ödülü

 

SSB tarafından düzenlenen ROBOİK İnsansız ve Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışmasında, Yıldız Teknopark firması Polonom Teknoloji "Küçük Ölçekli İşletmeler" kategorisinde birinci oldu. YTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sırma YAVUZ ve Dr. Erkan USLU'nun kurucusu olduğu Polonom Teknoloji  firmasına ödüllerini, Sayın  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN verdi.

 

TÜBİTAK İHA İnsansız Hava Araçları Uçuş Kontrolü Yazılımı – Yerli Yazılım Ödülü

Teknofest 2019 kapsamında Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen Tübitak İHA İnsansız Hava Aracı yarışlarında, YTÜ Mekatronik Mühendisliği Bölümü, Simülatör ve İnsansız Sistemler Laboratuvarı, SimULab öğrencilerinden Berkay GÜRKAN, Hamza KÖSE ve Said Burak GÜZEL ve danışmanları Prof. Dr. Vasfi Emre ÖMÜRLÜ oluşan Yıldız  UAV ekibi, insansız hava araçları için geliştirdikleri uçuş kontrol yazılımı ile, Yerli Yazılım Ödülü almaya lâyık görüldü ve ödüllerini TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Hasan MANDAL'dan teslim aldılar.

 

İnsanlık Yararına Teknolojiler – Sağlık Kategorisi  Birincilik Ödülü

TEKNOFEST  İnsanlık Yararına Teknolojiler - Sağlık kategorisinde YTÜ Mekatronik Müh. Öğr. Üyesi Doç.Dr. Erhan AKDOĞAN ve Kırklareli Üniversitesi Öğr.Gör. Dr. Sıtkı Kocaoğlu'ndan oluşan YTÜ-Biyomekatronik takımı "Zeki Tümör Protezi" projesiyle birincilik ödülüne layık görüldü.

 

Hidromobil Kategorisinde Performans BİRİNCİLİK Ödülü, Enerji ve Yönetim Sistemi Tasarımı ile Teknik Tasarım Ödülü ve BİRİNCİ Yerli Ürün Teşvik Ödülü

Teknofest 2019’da YTÜ Alternatif Enerjili Sistemler Kulübünün Hidromobil kategorisinde yarışan aracı Hydra, kategorisinin en az enerji tüketen aracı olarak Performans Birincilik Ödülünü ve Enerji Yönetim Sistemi Tasarımı ile Teknik Tasarım Ödülünü kazandı. Hydra’daki Motor, Motor Sürücü, Enerji Yönetim Sistemi, Batarya Yönetim Sistemi, Yerleşik Şarj Birimi ve Araç Kontrol Sistemi birimlerinin tamamının AESK ekibi üyeleri tarafından yerli olarak üretilmesi nedeniyle Birinci Yerli Ürün Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

Elektromobil Kategorisinde Verimlilik Rekor Ödülü ve Performans İKİNCİLİK Ödülü

YTÜ Alternatif Enerjili Sistemler KulübüElektromobil kategorisinde yarışan aracı Lyra, 715 Wh ile Efficiency Challenge yarışları tarihinin en az enerji tüketen aracı olarak Verimlilik Rekor Ödülü'nü ve Performans İkincilik Ödülü' nü kazandı.

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.