ÜNİVERSİTE PATENTLERİ SANAYİ İLE BULUŞTU

Patentler Sanayi İle Buluştu

 

Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (ÜSİMP) koordinasyonu ile 11 Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen ÜSİMP Patent Fuarı, 8-9 Kasım 2016 tarihlerinde Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleştirildi. İki gün süren fuar kapsamında üniversiteler ve Teknoloji Transfer Ofisleri patentlerini sergileme fırsatı buldular.

 

TTO’ların teknoloji portföylerini, sektör temsilcilerine ve yatırımcılara tanıtmak, sinerji ortamı oluşturmak ve üniversite ile yatırımcıların tek bir noktada buluşmalarını sağlamak amacıyla düzenlediği fuarda beş farklı oturumda 40 konuşmacı yer aldı. 

 

Fuar, “Üniversitelerin Patentleri Sanayi ile Buluşuyor” sloganıyla ÜSİMP Yürütme Kurulu Başkanı Prof.Dr. Hamit Serbest’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Ali Eren ve Türk Elektronik Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sıddık Yarman da fuar açılışına katılan isimler arasındaydı. ÜSİMP Yürütme Kurulu Başkanı Prof.Dr. Hamit Serbest açılış konuşmasında, üniversitelerde üretilen akademik bilginin sanayiye transfer edilmesi ve üniversite-sanayi iş birliğinin sistematik hale getirilmesi amacıyla patent fuarı düzenlediklerini belirtti. Fuara çok sayıda Teknoloji Transfer Ofisi’nin (TTO) katıldığını da aktaran Serbest, "Sergilenen patent sayısı bu yıl 124. Burada önemli bir ivmelenme var. Katılımcı sayısı ve ikili görüşme talebindeki artış hepimizi sevindirdi" dedi.

 

ÜSİMP Yürütme Kurulu ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Eren, modern ekonominin en önemli faktörünün artık sermaye değil, bilgi ve know-how olduğunu vurgulayarak, istikrarlı bir şekilde büyüyen Türkiye ekonomisinin teknoloji devrimine yetişmek için tüm gücüyle çabaladığını söyledi. Teşviklerin girişimcilere ve üniversite bilim projelerine önemli destekler sağladığını da hatırlatan Eren, "AB ülkeleriyle aramızdaki makası kapatmanın yegane yolu üniversite-sanayi iş birliğinden, stratejik ortaklıklardan geçiyor. İnovasyona ayrılan bütçenin artışı, yenilikçi ürün satışlarındaki ve patent başvurularındaki artış bu konudaki ilerlemenin en önemli göstergeleridir" şeklinde konuştu.

 

Etkinlikte panellerin yanı sıra ikili görüşmeler, yenilikçi ürün sergisi, patent vekil firmaları stand alanı ve TTO stand alanları sergilendi. Fuarda Türkiye’nin teknoloji transferine öncülük eden 17 üniversitenin TTO’ları tarafından süreci devam ettirilen 10 farklı kategoriden 124 patent yatırımcılarla buluştu.

 

Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı Dr. Cem Duran ve Fikri Haklar Birimi Yöneticisi Av. Safiye Soyupak'ın panelist olarak katıldığı “Sürdürülebilir Patent Portföy Yönetim Stratejileri” başlıklı panel yoğun ilgi gördü. YTÜ, Yıldız Teknopark, Yıldız Kuluçka ve Yıldız TTO ekosisteminin anlatıldığı panelde bu ekosistemde oluşan patent portföyü, patent portföyünün sektörel dağılımı ve yapısı anlatıldı. Yıldız TTO’nun Patent Portföy Yönetimi ve Stratejileri ile Patent Ticarileştirme çalışmaları da vurgulanarak, Portföy Patentlerinin şirketleşmesi ve ticarileşmesi ile ilgili başarı örneklerine yer verildi.

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.