YILDIZ TEKNOPARK 2.HIGH-TECH PORT BY MÜSİAD FUARI’NDA

YILDIZ TEKNOPARK 2.HIGH-TECH PORT BY MÜSİAD FUARI’NDA

 

Türkiye’nin teknoloji devlerini, proje sahiplerini ve yatırımcıları bir araya getirmek üzere yola çıkılan 2.High-Tech Port by MÜSİAD FUARI’na Yıldız Teknopark; Etiya Bilgi Teknolojileri,  Vendeka Akılllı Ulaşım ve Teknoloji, Profen İletişim Teknolojileri, Kriptek Kripto ve Bilişim Teknolojileri (CryptTech), Nero Endüstri Savunma ve Done İletişim Bilgi firmaları ile katıldı.

Türkiye’nin yüksek teknoloji çalışmalarını kuvvetlendirmek ve milli teknolojilere sahip çıkmak amacıyla organize edilen High Tech Port by MÜSİAD Fuarı, yatırımcı, üretici ve proje sahipleri ile yerli ve yabancı işadamlarıyla, ilgili devlet kurum ve kuruluşlarından paydaşları birleştirerek, Türkiye'nin teknoloji devlerini Katar'da yatırımcılarla bir araya getirmek üzere 6-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. Düzenlenen High-Tech Port by MÜSİAD fuarı iki ülke arasında ciddi işbirliklerine zemin oluşturdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Thani’nin resmi himayelerinde gerçekleşen fuarda, yüksek teknoloji üretim yapan firmaların stantlarının yanı sıra yenilikçi teknoloji projeleri için özel olarak tahsis edilen alanda genç girişimciler, yenilikçi işletmeler ve diğeri proje sahiplerinin çalışmalarına yer verildi. Fuarın açılışını Katar Başbakanı ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yaptı. Bakan Gönül, açılışta yaptığı konuşmada, fuarın ilkinin geçen yıl İstanbul'da düzenlendiğini anımsattı. Katar'ın, fuarın Türkiye dışında yapıldığı ilk ülke konumunda bulunduğuna dikkati çeken Gönül, bunun iki ülke arasındaki güçlü bağların bir göstergesi olduğunu söyledi. Gönül, tüketici ve yatırımcıları bir araya getiren fuarın, aynı zamanda ileri teknolojiyle üretilmiş ürünlere yatırım yapılmasını desteklediğini vurguladı.

Söz konusu fuarın Katar ve Türkiye arasındaki işbirliğinin gelişmesine önemli katkı sağlayacağını belirten El Attiyah, "High Tech Port by MÜSİAD Qatar Fuarı ve 19. Uluslararası İş Forumu, iki ülke arasındaki derin ilişkilerin yanı sıra ticari ortaklığımıza da fayda sağlayacak. Ülkemizdeki iş fırsatlarını yakından görülmesi imkanını sunacak" ifadelerini kullandı. El Attiyah, Katar'ın gelişen teknolojileri sivil ve askeri alanda en iyi şekilde uygulamak için çalıştığını bildirdi.

Türkiye’nin ve Katar’ın Ortak Geleceğini inşa etmek ve iş geliştirme ortamını, belirtilen sektörlerde, en verimli seviyede tutmak üzere planlanmış olan fuara Türkiye’den 67 firma ve kurumun katılımcı olarak yer aldı. Fuara Katardan ise; Katar Silahlı Kuvvetleri, Katar Savunma Bakanlığı, ICT Katar Bakanlığı, Katar Dış İşleri Bakanlığı, Katar İç İşleri Bakanlığı, Katar Ulaştırma Bakanlığı, Katar Manateq, Katar Bilim ve Teknoloji Parkı, Katar Airways kurumları ve firmaları katılım gösterdi.

Fuara katılan 67 Türk firması ilk iki gün boyunca Katarlı yatırımcılarla görüşmeler yaptı. 3 günlük fuarda Türk firmaları özel sektörle 522, Katar devlet kademesiyle ise 80 yakın görüşme yaptı. 10 yılda sadece Katar'a olan savunma sanayi ihracatını 5 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen fuara Türkiye’nin teknoloji devlerini, proje sahiplerini ve yatırımcıları bir araya getirmek üzere Yıldız Teknopark da firmaları ile katıldı. Yıldız Teknopark Yönetim Kurulu Üyesi Prof Dr. Galip Cansever,  Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mustafa Albayrak ve Dış İlişkiler Koordinatörü Burak Keskik’in liderliğinde fuara katılan Yıldız Teknopark Ticari Heyeti, iş birlikleri ve fırsatları değerlendirerek Katar ve orta doğuya açılmak için oldukça önemli bir adım attıklarını ve fuarın kendileri için oldukça verimli geçtiğini ifade etti. Yıldız Teknopark ile 2.High-Tech Port by MÜSİAD Fuarı katılan Etiya Bilgi Teknolojileri,  Vendeka Akılllı Ulaşım ve Teknolıji, Profen İletişim Teknolojileri, Kriptek Kripto ve BilişimTeknolojileri, Nero Endüstri Savunma  ve Done İletişim Bilgi firmalarına Yıldız Teknopark Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Galip Cansever ve   Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mustafa Albayrak firmaların ikili görüşmeler  konusunda yanlarında bulunarak  destek oldular.

Birçok Türk ve Katarlı devlet yetkilisi ve firmaların ziyaret ettiği Yıldız Teknopark standında Bloomberg HT ’den Haber Koordinatörü Ali Çağatay da Yıldız Teknopark standını ziyaret ederek, firma yetkilileriyle periscope hesabından canlı söyleşi gerçekleştirdi.  Ayrıca Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mustafa Albayrak ile Yüksek Teknoloji ve Savunma Sanayii Stantlarını gezerken  “Teknoparklarda Savunma Sanayi Teknolojilerinin Geleceğini" konuştular. 

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.