YILDIZ TEKNOPARK 4.AR-GE İNOVASYON ZİRVESİ VE SERGİSİ’NDE PROJELERİNİ TANITTI

Dünyada yaşanan dijital dönüşüme Türkiye'nin ayak uydurması ve tüm teknolojik gelişmeleriyle küresel pazarlara açılabilmesi için izlenmesi gereken stratejilerin tüm yönleriyle tartışıldığı, Mimar ve Mühendisler Grubu'nun (MMG) düzenlediği 4. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi ve Sergisi, 23 – 24 Ekim'de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşti.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin açılış konuşması yaptığı zirvede, küresel rekabet ile başa çıkabilmenin Ar-Ge ve inovasyonu ön plana çıkararak yaratıcı iş ve yenilik ekosistemi ile mümkün olacağını belirterek, "Küresel rekabette başarının anahtarı değişim, dolayısıyla yenilik olmaktadır." dedi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 4. Ar-Ge İnovasyon Zirvesi'ne ikinci gününde katıldı. Zirvede konuşan Bakan Dönmez, 'Türkiye'nin tam bağımsızlığı ve güçlü yarınları için Ar-Ge hayati bir basamak. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekatı dünyanın haksız karşı çıkışlarına, ambargolarına, yaptırım tehditlerine karşı başarıyla yürütüldüyse eğer bunda yerli teknolojinin çok büyük bir payı var' dedi.

 

 

Yıldız Teknopark’ın da katılım gösterdiği zirve süresi boyunca standa basından ve ziyaretçilerden yoğun ilgi vardı .Yıldız Teknopark girişimci firmaları Red Kit firmasının ilkokul ve lise öğrencileri için geliştirdiği “Robotik Kodlama Uygulama Kiti”, YTÜ Akademisyeni  Erhan Akdoğan’ın geliştirdiği “Zeki Tümör Protezi”, Medron firmasının geliştirdiği Dijital İş Sağlığı Güvenliği Platformu “Deviceye” ve Ayvos firmasının insanların yaş, cinsiyet, duygu durumlarını tanıyabilen “Mount” ürünü ile  nesneleri tespit edebilen “GETS Akıllı Kamera Yazılım “ ürünleri katılımcılara tanıtıldı. Zirvede ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjileri ve Sistemler Kulübü’nün ödüllü hidro mobil aracı “Hydra” sergilendi.

 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez ve İstanbul Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ümit Ünal Yıldız Teknopark standını ziyaret ederek, YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin’den sergilenen ürünleri dinlediler.

 

Zirveyle ilgili konuşan Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner “Türkiye’nin Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına büyük katkısı olan MMG’nin düzenlediği organizasyona bu yıl dördüncü kez katılıyoruz. Akademisyenlerimiz, girişimci firmalarımız ve üniversite kulüplerimizin geliştirdiği sağlık, güvenlik ve yazılım teknolojileri ürünlerimizi ve çözümlerimizi iki gün boyunca tanıtacağız.” dedi.

 

Zirve boyunca “Yerli Akılla Küresel Pazarlara” temasıyla çok sayıda paneller, konuşmalar ve sunumlar gerçekleşti. YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin’ın konuşmacı olarak yer aldığı “Yerli Akıllı Girişimci Üniversitelerin İnşa Edilmesi” panelinde, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ve Yıldız Teknopark’ın çalışmalarını anlattı.

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.