YILDIZ TEKNOPARK 4.TGB ZİRVESİ’NDE EN BAŞARILI 2. TEKNOPARK OLDU

4. TGB Zirve’si Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre, geçen yılın en başarılı teknoloji geliştirme bölgeleri yapılan törende ödüllerini aldı. Zirve kapsamında açılan stantlarda 41 teknopark bünyesinde bulunan yaklaşık 200 firmanın ürünleri sergilendi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü konuşmasında, “Teknoloji geliştirme bölgeleri konusunda, şu anda nicelik olarak istediğimiz seviyeye geldiğimizi söyleyebilirim. Önümüzdeki günlerde Ar-Ge ve teknoparklarla ilgili yeni teşvik konuları gündemimizde. Onları da açıklayacağız. Teknoloji geliştirme bölgelerini, tüm paydaşları için çok daha güçlü bir ekosistem haline getireceğiz. Bu bölgelerde daha nitelikli firmaların kurulmasını ve daha nitelikli projelerin yürütülmesini sağlayacağız. Özellikle teknoloji transferine ve ticarileşmeye daha büyük bir dikkatle yoğunlaşacağız. Bu bölgelerde kurulu olan özellikle start-up firmalara yönelik, risk ve girişim sermayesi fonlarını daha etkin hale getireceğiz. Teknoloji geliştirme bölgelerimizin, yarın sadece Türkiye'ye değil dünyaya damga vuracak olan firmalarımıza gebe olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, teknoloji geliştirme bölgelerimizi daha da iyiliştirme konusunda büyük bir kararlılık içindeyiz." dedi. Geçen yıla göre performansını artıran bölgeleri tebrik eden Özlü, “Geçtiğimiz yıla göre performansı gerileyen teknoloji geliştirme bölgelerimiz varsa, onları da ciddi bir muhasebe yapmaya davet ediyorum. Teknoloji geliştirme bölgelerimizin performanslarının önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğine inanıyorum.” dedi.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre, genel sıralama birincisi ODTÜ Teknokent oldu. ODTÜ Teknokent’i, İTÜ Arı Teknokent ve Bilkent Cyberpark izledi. Gelişen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kategorisinde ilk 3 derece Erciyes Teknopark, Yıldız Teknopark ve Gazi Teknopark’ın oldu. Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner ödülü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’den teslim aldı.

Erken Aşama Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kategorisinde ilk sırayı İstanbul Teknokent alırken Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Samsun Teknopark onu takip etti.

En iyi Gelişme Gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kategorisinde en başarılı teknopark, Erzurum Ata Teknokent oldu. İkinciliği Trabzon Teknokent, üçüncülüğü Pamukkale Teknokent aldı.

Zirvede düzenlenen “Ar-Ge Faaliyetlerinin Ürüne Dönüştürülmesinde Prototip Atölyesi Uygulamaları” panelinde Yıldız Teknopark Prototip Atölyesi Yöneticisi Fatih AYHAN, Yıldız Teknopark Girişimcilik Ekosistemi ve Prototip Atölyesi hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Ayhan, Yıldız Teknopark’ın girişimcilere sunduğu önemli hizmetlerinden biri  olan prototip atölyesinde sunulan imkanları anlattı ve atölyenin kuruluş süreci hakkında katılımcılara bilgiler verdi.  Aynı panelde Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay, Dünya’daki Fablab ve bunların eğitim sistemi içindeki yerini anlatan sunumu ile yer alırken bir diğer konuşmacı olan InnoCampus kurucusu Dr. Memet Ünsal Fablab Uygulamaları ve Kazanımları aktardı. Ege Üniversitesi Protelye Tasarım Merkezinden Beyza Baran ise Tasarım Merkezi kazanımları hakkındaki sunumunu gerçekleştirdi. Panel katılımcılarla yapılan söyleşinin ardından tamamlandı.

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.