YILDIZ TEKNOPARK AR-GE İŞBİRLİKLERİ ZİRVESİ VE FUARI’NDA

T.C. Kalkınma Bakanlığı ile T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde; T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, TÜBİTAK, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile gerçekleşen Ar-Ge İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı, 3-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul Pullman Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti.

2023 hedefleri arasında yer alan Ar-Ge odaklı büyüme ile istenilen hedeflere ulaşılması noktasında atılan adımlardan biri olan Ar-Ge İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı, Türkiye’nin önde gelen birçok kurum ve kuruluşunu bir araya getirdi.

Zirve programının açılış konuşmasını yapan Kalkınma Bakanı Yardımcısı Yusuf Coşkun, 2016 yılında Ar-Ge’ye ayrılan kaynağın 1,4 milyar TL olduğunu kaydederken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, “Yerli buluşların talep görmesi için ‘milli’yi öncelikli tutmak gerekiyor” dedi.

Üniversiteler, sanayi kuruluşları, STK’lar ve diğer paydaşlarla Ar-Ge konusunda ortak hedeflere birlikte ilerleneceği mesajını veren Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, teknoloji alanında yenilikler ve Ar-Ge faaliyetlerinin rekabet avantajı sağlayarak ekonomik kalkınmayı hızlandırdığını kaydetti.

“Ar-Ge faaliyetlerinde yarınlara bakmak geleceğe bakmaktır” diyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ise, Ar-Ge reform paketinden bahsederek Türkiye’nin Ar-Ge ekosistemini geliştirme konusunda adımlar atıldığını söyledi.

Ülkemizin küresel rekabet ortamında 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi olması sürecinde Ar-Ge odaklı büyüme gerektiğini belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK’ün, bilim hayatını üniversitelerin bilimsel gücüyle tekrar şekillendirme ve yükseköğretimi; kalite, ihtisaslaşma, öncelikli alanlar ve nitelikli doktora gibi kavramlarla yeniden yapılandırma gayreti içinde olduklarını ifade etti.

Yıldız Teknopark’ da Ar-Ge İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı’na YTÜ ve Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte katılım gösterdi. Yıldız Teknopark standında;  Yıldız Kuluçka’dan Radarcoom ve Vivosens firmaları ile  YTÜ Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Vasfi Emre Ömürlü ve ekibi “İnsansız Hava Aracı”, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Sırma Yavuz ve ekibi “Robot Tank” ve Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü’nde Doç. Dr. Bekir Şener de “ Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nabla Vr” Ar-Ge projeleri ile stantta yerlerini aldılar. Ayrıca YTÜ Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü “Electra” ve YTÜ RACING Ekibi "YTR03-Karbosan" ile Yıldız Teknopark  stant alanında araçlarını sergilediler. 

Fuarda Yıldız Teknopark standını, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve TÜBİTAK Bilgem Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar ziyaret etti. Ziyaretçilere Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin ve Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner eşlik ederek, sergilenen Ar-Ge projelerini tek tek inceleyip çalışmaları gerçekleştirenlere başarı dilediler.

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.