YILDIZ TEKNOPARK Y.K. BAŞK. ERDEM BEKTAŞ YENİLİKÇİ ZİHİNLERİN BULUŞMASI PANELİNDE KONUŞTU

 Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) tarafından daha güzel bir geleceği birlikte inşa etmek amacıyla düzenlenen, Türkiye'nin öncü sanayicilerini, sektörlerinde fark yaratan girişimcilerini ve geleceğin potansiyel girişimci öğrencilerini buluşturan "Gebze Teknik Üniversitesi Girişimcilik Zirvesi" 21 - 22 Nisan 2016 tarihlerinde "Girişimci Vizyon, Güçlü İnovasyon"sloganıyla The Green Park Pendik Hotel & Convention Center'da 2.kez  düzenlendi.


Temel hedefi girişimciliğin küresel gelişimine yön veren fikir liderlerini, bölge sanayicileri ve öğrenciler ile bir araya getirerek, girişimciliği desteklemek, başarı hikâyelerini yaymak, küresel girişimcilik vizyonunun gelişmesini sağlamak ve ideal iş ortamını oluşturmak için işbirliklerine zemin hazırlamak olan zirve, girişimcilik konusunda öncü iş adamlarının, sanayicilerin ve akademisyenlerin deneyimlerini, değerli katılımcılarla paylaştıkları beş oturumdan oluştu. Zirve'nin açılış oturumu, Gebze Teknik Üniversitesi Girişimcilik Zirvesi Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ebru Tümer Kabadayı'nın konuşmasıyla başladı. Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün de etkinlikle ilgili yaptığı açıklamasında, girişimciliği desteklemek, başarı hikâyelerini yaymak, küresel girişimcilik vizyonunun gelişmesini sağlamak ve ideal iş ortamını oluşturmak için işbirliklerine zemin hazırlamayı amaçladıklarını belirtti.

Zirvenin ilk gününde Yenilikçi Zihinlerin Buluşması: Sanayi-Akademi İşbirliği panelinde konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Bektaş ise Türkiye'de inovasyon merkezlerinin çok konuşulduğunu kaydetti. Bektaş, yaptıkları araştırmalarda, dünyada işbirliğinde en başarılı olan üniversitenin İngiltere'de olduğunu keşfettiklerini ve oraya gittiklerini belirterek, "En önemli sorunlarımızdan biri, üniversitelerde üretilen bilimin teknolojiye çevrilmeyip sanayiye iletilmemesidir" diye konuştu. "Türkiye'de işbirliği konusunda başarılı mıyız?" sorusuna "Hayır" yanıtını veren Bektaş, "Üniversiteler sanayinin ayağına gitmedi. Bunu teknoparklarla değiştirme yönündeyiz. Biz özgün olarak işbirliğinde yeni atılım yaptık. İşbirliği Türkiye'de yeterli seviyede gelişmedi" dedi. 

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.