YILDIZ TEKNOPARKLILARDAN “ÖNE ÇIK HAYAT KURTAR” KAMPANYASINA DESTEK

Ülkemizde her yıl 200 binden fazla insan kansere yakalanıyor, bunların 4 bin kadarı ise bebek veya çocuk. Çocukluk döneminde kansere yakalanan her iki hastadan biri ise Lösemi veya Lenfoma yani kök hücre bağışçısı olarak sadece birkaç dakika süren bir işlem ile onlara ve ailelerine umut olabileceğiniz gruptalar. Bu bilinçle Yıldız Teknopark, Türk Kızılayı'nın büyük bir başarı ile sürdürdüğü kök hücre bağışı çalışmalarına destek verdi.

TÜRKÖK Projesi ile kemik iliği nakli bekleyen hastalara şifa olmayı hedefleyen Türk Kızılayı’nın ‘Öne Çık Hayat Kurtar’ sloganıyla başlattığı kök hücre bağışçısı kazanımı çalışmalarına önemli bir destekte Yıldız Teknopark‘tan geldi. 7 Nisan Perşembe günü Teknopark‘ta düzenlenen etkinlikte Yıldız Teknopark çalışanları Kök Hücre ve bağış hakkında bilgilendirildi ve farkındalık kampanyası düzenlendi.

Türk Kızılay’ı ile daha önce de "Kan Bağışı" etkinliği düzenleyen Yıldız Teknopark'ın bu etkinliği, yapılan ziyaretler ve bağışlar ile tüm gün boyu sürdü. Yıldız Teknopark çalışanlarının katılımıyla gerçekleşen organizasyonda sosyal sorumluluk bilincine sahip gönüllülerden, 80'in üzerinde Kök Hücre bağışı alındı, daha fazla bağış yapılabilmesi için gelecek takvimde bu tür organizasyonların sayısının arttırılması planlanıyor.

Türk Kızılayı kök hücre bağışı konusunda gösterdikleri ilgi ve duyarlılık için Yıldız Teknopark’a ve bağışta bulunan tüm Yıldız Teknopark çalışanlarına teşekkür etti.

Kök Hücre Nedir?

Kök hücreler, kendini yenileme ve belli hücrelere dönüşebilme yeteneğine sahip hücrelerdir. Vücudumuzdaki hücrelerin büyük kısmı farklılaşmıştır ve kendilerini yenileme yetenekleri çok zayıftır. Fakat kök hücreler farklılaşmamış, gerekli olduğunda diğer hücrelere dönüşebilme yeteneğine sahiptirler. Uyarı gelmediği takdirde yıllarca farklılaşmadan kalabilir.

Kök Hücre Bağışının Önemi

Kök hücre naklinde HLA denilen doku grubu antijenlerinin uyumluluğuna bakılmaktadır. Bu antijenlerin sayılarının çok fazla olması ve özelliklerinin farklı olması nedeniyle uygun verici bulunabilmesi için yüz binler hatta milyonlarca kişiden tarama yapılması gerekmektedir. Ayrıca HLA tiplendirmesinin zor ve pahalı olması sebebiyle dünya üzerinde bu iş ile ilgili çalışan merkezler, iş birliği içerisinde yardımlaşmaktadır.

 

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.