YTÜ, E-POLİ VE IBT AG FİRMASI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

Yıldız Teknopark firmalarından E-POLİ, TÜBİTAK Desteği ile yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucunda Nanoteknoloji Tabanlı Silika Aerogel’i (AEPOJEL) üretti. Projesini değişik formlarda yine Yıldız Teknopark bünyesinde kurduğu pilot tesiste geliştirmeye de devam ediyor. AEPOJEL projesinin Ar-Ge çalışmalarını sistematik şekilde artırmak ve disiplinler arası işbirliği ile Ar-Ge sonucu ortaya çıkan ileri teknolojik ticari ürünleri dünya pazarına açmak için kolları sıvayan E-Poli, YTÜ ve Almanya merkezli IBT AG firması ile güç birliği yaparak ortaklık anlaşması imzaladı. 07 Nisan 2016 tarihinde Yıldız Teknopark İkitelli Yerleşkesinden gerçekleşen imza törenine Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, IBT AG firması yetkilileri Mrs. Angelika Söndgen ve Mr.Helmut Karl RUESS ile E-POLİ firmasının Genel Müdürü İhsan Katırcı ekibi ile katılım gösterdi.

 

İmza töreninde konuşan E-POLİ firması Genel Müdürü İhsan Katırcı, “Bu iş modeli, YTÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. İsmail Yüksek’in değerli fikirleri ile başlamıştır. Bu imza ile yabancı sermaye, Türkiye’ye yatırım amaçlı gelmiş, teknolojik ürünlerin ve Ar-Ge çalışmalarının desteklenerek geliştirileceği, katma değeri yüksek ürünlerin ihraç edilerek ülke ekonomisine katkı sağlayacağı bir yapı oluşturulmuştur. Bu işletme yapısı ilk kez ülkemizde bir devlet üniversitesi öncülüğünde yapılmakta ve bu çalışmaların diğer üniversitelerimiz için de rol-model teşkil edeceğine inanmaktayız” şeklinde konuştu. “Bir hayalle yola çıktığımızda bu yolun bizi çok güzel yerlere götüreceğini biliyorduk. Bunun için çok çalıştık, yılmadık; Ar-Ge yaptık, teknolojik ürün geliştirdik, yurt dışı sermaye getirdik, mezun olduğumuz YTÜ ile ortak olduk, içinde Ar-Ge merkezi de olan nitelikli yatırım yapmak için gerekli adımları attık” dedi.

 

 

Dünyada sadece birkaç büyük teknoloji firması tarafından üretilen Aerogeller, artık ülkemizde E-poli tarafından da üretilebilecek. Üstün özellikleri ile Aerogeller; birçok sivil mühendislik alanında devrim niteliğinde kırılma noktaları yaratmakla birlikte; havacılık, uzay, nükleer, savunma gibi askeri amaçlı mühendislik alanları içinde de bilim kurgu gibi düşünülen birçok yeniliğin uygulanabilir seviyeye gelmesine imkan tanıyor. Bu proje için geçen sene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’na başvuran E-Poli, ülkemizde ilk defa üretilecek olan teknolojik ürünler için verilen yatırım desteği programı başvurusunun da sonuçlanmasını bekliyor. Proje değerlendiricisi olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri de imza törenine katılarak konuyu yerinde değerlendirdiler. Konunun önemini ve getirilerini öngören Almanya dışında İsviçre’de de faaliyetleri olan IBT AG ve YTÜ ile birlikte atılan imzalar sonucunda finansman modelli ortaklık yapılmış oldu.

Yıldız Teknopark - Copyright © 2015.