Yönetim Kurulu Başkanı'nın Mesajı

“Güçlü Ekosistemimizle Global Bir Yolculuğa Çıkıyoruz”


Değerli Girişimcilerimiz, Sevgili Dostlar,

Üniversitemizin köklü tarihinden aldığı güçle ülkemizin teknolojik altyapısının gelişmesine ciddi katkılar sunan YTÜ Yıldız Teknopark, Türkiye’nin lider teknoparkı olmasının çok ötesine geçerek başarısını sürdürülebilir kılmayı başardı. YTÜ Yıldız Teknopark, 14 binden fazla çalışanın yer aldığı 750'den fazla firmasıyla, son 12 yılda 6200'den fazla proje geliştirdi. 2 milyar ABD doları ihracat gerçekleştirdik. 

En İyi Üniversite Kuluçkası Kategorisinde İlk 10’dayız

Kuluçka merkezimiz, 200’den fazla firmaya ev sahipliği yapıyor. 2023 yılında bizleri çok motive eden bir başarı daha elde ettik; dünya genelinde en iyi kuluçka merkezlerinin değerlendirilerek sıralamaya alındığı UBI Global araştırmasında kuluçka ve girişimcilik merkezimiz YTU Startup House ‘En İyi Üniversite Kuluçkası’ kategorisinde ilk 10’da yer aldı.

Şimdi de sahip olduğumuz bu güçlü ekosistemle global bir yolculuğa çıkıyor, ülkemizin inovasyon ve girişimcilik alanında göğüslediğimiz ipini global bir ağa dönüştürmeye hazırlanıyoruz.

Biz mühendisler, hedefleri konusunda net insanlarız. Elimizdeki verileri, gelecek öngörümüz ile birleştirir, hedefler koyarız. Kişisel olarak da gelecekte gitmek istediğiniz yön, erişmek istediğiniz nokta ne kadar belirli olursa, süreci planlamanın ve yönetmenin de o kadar çevik olacağını düşündüm hep. Tabiri caizse; hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgârın yardım edemeyeceğine inandım.

YTÜ Yıldız Teknopark için de hedefimizi ve 2025 vizyonumuzu globalde rekabet edebilir bir teknopark olmak olarak belirledik. Bu kapsamda, dünyanın pek çok bölgesinde yer alan merkez ve ofislerimizin yanı sıra, farklı coğrafyalarda yeni adreslerimizle başarılı işlere imza atmaya hazırlanıyoruz. 2022 yılı itibarıyla faaliyete geçirdiğimiz Dubai Uluslararası Pazarlama Ofisimiz ile Türk girişimcilerin dünyaya açılan kapısı olduk. Yine Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bulunan INNO Teknopark’ın yönetimini üstlenerek, bilgi ve tecrübelerimizi kıtalar ötesine taşımayı başardık. Yeni adreslerimiz Londra, Amsterdam, Berlin ve Chicago'da kuracağımız merkez ve ofislerimizle de ülkemizin rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz.

YTÜ Yıldız Teknopark’ı geleceğe taşırken, 4 temel kaynağımız olan insan, sermaye, lokasyon ve kapsayıcılık kaynaklarına güveniyor ve yatırım yapıyoruz. Uluslararası yerleşkelerimizde, nitelikli insan ve güçlü sermaye kaynakları ile dünyanın dört bir yanından girişimciler için bir buluşma noktası olmak için çalışıyoruz.

Hedefe ulaşmak kadar, yolculuğun da önemli olduğunun bilincindeyiz. Tüm süreçlerimizde, Birleşmiş Milletler’in yayınlamış olduğu Küresel Amaçları yol gösterici olarak kullanıyoruz. Ekonomik, toplumsal ve çevresel etki alanlarımızda sürdürülebilir gelişmeyi önceliklendiriyor, kendi enerjisini üreten çevresel atıksız, sıfır karbonlu bir teknopark olma yolunda ilerliyoruz. Davutpaşa ve İkitelli kampüslerimizin ardından, Maslak 1453 yerleşkemizde de sürdürülebilir yeşil kampüs yaklaşımını benimsiyoruz.

Adına ister İngiltere’de yaygın kullanılan şekilde bilim parkı deyin ister Amerikalıların deyişiyle araştırma parkı, isterseniz bizlerin tabiriyle teknopark… 21’inci yüzyılın girişimci üniversite modelinde, teknoloji geliştirme bölgelerinin hepimizin hayatında büyük etkisi var. Bugün hayatımızı kolaylaştıran birçok çözümün arkasında bu bölgelerde geliştirilen yaklaşımlar, teknolojiler ve inovasyonlar bulunuyor. Bizler de geleceği şekillendirmek ve hepimizin hayatında olumlu bir fark yaratmak isteyen akademisyenleri, girişimcileri, şirketleri ve kurumları, yeni fikirlerin katma değere dönüşümünü kolaylaştıran uluslararası bir inovasyon merkezi olan YTÜ Yıldız Teknopark’ta ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Tamer Yılmaz

YTÜ Yıldız Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı

YTÜ Rektörü