Genel Müdür'ün Mesajı

"Ulusal Rekabet Gücüne Katkı Sağlıyoruz"

Değerli Girişimciler,

Günümüzde yeni bir ürün, teknoloji veya hizmet geliştirirken, taze bir fikrin yanında, markalaşmanın da ne derece kritik olduğunu en iyi sizler biliyorsunuz. YTÜ Yıldız Teknopark’ın misyonunu tam da bu noktada yerli ve millî markalar doğmasına öncülük edecek ilham verici bir ekosistem kurmayı ve böylece ulusal rekabet gücüne katkıda bulunmak olarak belirledik.

Temelleri 2003 yılında atılan YTÜ Yıldız Teknopark, yolculuğuna 2009 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Davutpaşa Kampüsü’nde başladı. 2014 yılında İkitelli Yerleşkemiz, 2023 yılında da en yeni kampüsümüz, inovasyon ve teknoloji üssü Maslak 1453 hayata geçti. İkitelli ve Davutpaşa gibi akademik bilginin üretildiği üniversite kampüslerine ek olarak, uluslararası iş ve finans dünyasının kalbinin attığı Maslak bölgesinde de yer almamızın 21. yüzyılın girişimci üniversite modelimizi yansıtması açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Kurulduğu ilk günden bu yana yapay zekâ ve yazılım alanında da birbirinden önemli girişimlere ev sahipliği yapan Teknoparkımız, yıllar içinde telekomünikasyon, elektronik, ilaç, kimya, havacılık, sağlık, gıda, enerji, savunma sanayii, inşaat, gıda gibi birçok sektörde Ar-Ge çalışmalarını yürüten girişimler ile büyüdü.

2023 yılı itibarıyla 700'den fazla Ar-Ge girişimine, 200'den fazla kuluçka girişimine ve 14 binden fazla nitelikli personele ev sahipliği yapıyoruz. Teknoparkımızın toplam Ar-Ge gelirleri 2023 sonu itibarıyla 23 milyar TL'yi geçerken, 2 milyar ABD doları değerinde de ihracat gerçekleştirdik.

Ülkemize bu büyüklükte bir ekonomik katkı sunmaktan gurur duyarken, katkımızın yıllar içinde artması bizi daha da motive ediyor. 2017 yılında YTÜ Yıldız Teknopark'ta yürütülen uluslararası proje sayısı 7 iken, 2023 yılında bu sayıyı 5'e katlamanın hatta aşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl itibarıyla 59 milyon TL bütçeli 36 uluslararası proje yürütüyoruz.

Yukarıda da belirtmeye çalıştığım üzere, varoluş amacımız ülkemizin teknolojik girişimci ekosistemini büyütmek. 3 yıl üst üste kazandığımız Türkiye'nin En İyi Teknopark'ı unvanına küresel çapta dünyanın en iyi teknoparkları arasında yer alma başarısını eklemek için odağımızı global başarılara da çevirdik.

2022 yılı Ekim ayında, Uluslararası Teknoloji Pazarlama Ofisimizi (UTPO) Dubai'de açtık. Teknoloji şirketlerimizin başta Asya ve Orta Doğu olmak üzere dünya pazarına açılmasını sağlaması amacıyla hayata geçirdiğimiz bu ofisimiz, kısa zamanda Türk girişimcilerin dünyaya açılan kapısı haline geldi.

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te bulunan INNO Teknopark'ın yönetimini üstlenerek, hem yılların getirdiği bilgi birikimimizi ve tecrübemizi bu kardeş ülkeye aktarmanın hem de teknoloji ve yenilikçi alanlarda faaliyet gösteren Türk girişimciler ile Türk yatırımcılar için Orta Asya'da yeni imkânlar yaratmanın mutluluğunu yaşadık. Bu kapsamda çalışmalarımızın meyvesini, kısa süre önce aldık. YTU Startup House 'En İyi Üniversite Kuluçkası' kategorisinde dünya genelinde en iyi kuluçka merkezlerinin değerlendirilerek sıralamaya alındığı UBI Global araştırmasında ilk 10'da yer aldı.

Sizlerin de bildiği üzere girişimlerin, dünyanın dört bir yanında rekabetçi piyasalarda avantaj sağlamaları için, altyapının yanında girişim sermayesi yatırım ortaklıkları tarafından desteklenmesi gerekiyor. 2022 yılında girişimcilere bu desteği sunmak amacı ile Halkbank, Kalyon Ventures ve Türk Telekom Ventures ortaklığında 'Yıldız Tekno Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.'yi kurduk. Yıldız Tekno GSYO ile başta teknoparklar bünyesinde faaliyet gösteren şirketler olmak üzere çeşitli yüksek teknoloji ve ihracat odaklı girişim şirketlerine yatırım yaparak, ülke ekonomisine fayda ve daha fazla katma değer sağlayacak yatırımları destekleme amacını güdüyoruz.

2025 vizyonumuz doğrultusunda, ülkemizi teknoloji konusunda global rekabette önemli bir pozisyona getirmek için YTÜ Yıldız Teknopark olarak çalışmaya, üretmeye, ülkemizin geleceği için yeni yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda MENA Bölgesi ve dünyanın çeşitli bölgelerinde açtığımız Kuluçka ve Teknoloji Merkezleri ile Teknoloji ve Ar-Ge'de bölgesel lideri olmayı, Türk Cumhuriyetleri'nin Silikon Vadisi olmayı amaçlıyoruz.

Önümüzdeki yıllarda ihracat gelirimizi 3 milyar ABD doları seviyesine çıkarmayı, Londra, Amsterdam, Berlin ve Chicago başta olmak üzere Avrupa'ya açılmayı hedefliyoruz. Hedeflerimiz büyük! Büyük olmalarının nedeni ise, onları gerçekleştirecek bilgiye, tecrübeye, en önemlisi bu yolda birlikte yürüyeceğimiz genç ve dinamik girişimcilere sahip olduğumuza inanmamız.

Saygılarımla,

Orhan TANIŞMAN

YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdürü