Fide Demo Day Etkinliğinde Finans Alanındaki Startuplar Tanıtıldı

Bankacılık ve finans alanlarında hizmet sunan kurum ve kuruluşlara yenilikçi ve inovatif çözümler geliştiren girişimciler, YTÜ Yıldız Teknopark ve Ziraat Finans Grubu iş birliği ile düzenlenen “Fide Demo Day” etkinliğinde bir araya geldi. İki dev kuruluşun himayesinde düzenlenen Fide Hızlandırma Programı’ndan mezun olan girişimciler, girişimlerini finans sektöründeki yöneticilere sundu.

Geleneksel finansal yöntemlerle rekabet etmeyi amaçlayan fintech ekosistemine katkı sunmak amacıyla YTÜ Yıldız Teknopark ve Ziraat Finans Grubu iş birliğine gitti. Yapılan iş birliği doğrultusunda fintech alanında inovatif çözümler üretebilen, finans alanındaki faaliyetleri iyileştirmek için teknolojiyi kullanan girişimcileri yatırımcılarla buluşturulmak üzere, “Fide Hızlandırma Programı” ile destek verildi. Program kapsamında Türkiye’nin farklı şehirlerinden inovatif dijital bankacılık, online ödeme sistemleri, blockchain tabanlı finansal uygulamalar, kobilere yönelik dijital çözümler, makine öğrenmesi ile finansal veri analitiği çözümleri gibi birçok konu başlığında çok sayıda başvuru değerlendirmeye alındı. Oluşturulan jürinin yaptığı değerlendirmeler neticesinde de global ölçekte hızlı büyüme potansiyeline sahip MVP (Minimum Viable Product) üretimine başlamış ya da MVP’si hazır 11 erken aşama girişimci programa katılım sağladı.

Girişimcilere 6 ay boyunca mentorluk hizmeti verildi

6 ay boyunca programa dahil olan girişimcilere 30’a yakın mentor tarafından global pazara açılma, yatırıma erişebilme, pazarlama ve satış gibi önemli konu başlıklarında 15’den fazla eğitim ve 100 saatten fazla birebir mentorluk hizmeti verildi. Girişimciler için ayrıca geliştirdikleri ürünleri tanıtabilmeleri adına sektörün önde gelen kuruluşları ile bir araya gelmesini sağlayacak toplantılar düzenlendi.

Bu kapsamda programın sonuna gelen 11 girişimci, bankacılık ve finans alanında hizmet sunan kurum ve kuruluşlara bir araya gelerek geliştirdikleri ürünleri “Fide Demo Day” etkinliği ile tanıtıma sundu.