Prof. Dr. Zeynep IŞIK

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Prof. Dr. Zeynep IŞIK, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde, doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İnşaat Mühendisliği Yapım Yönetimi alanında tamamlamıştır.

Fulbright Araştırma Bursu ile Illinois Institute of Technology’de araştırmacı olarak görev alan Prof. IŞIK, 2003-2009 yılları arasında ODTÜ’de, 2010 yılından bu yana YTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde akademik çalışmalarına devam etmekte ve Sustainable Built Environment Research Grubu’na liderlik etmektedir.

TÜBİTAK, AB ve çeşitli kamu kurumu destekli yüksek bütçeli projelerde yürütücülük ve danışmanlık görevleri yürüten; proje yönetimi, stratejik yönetim, performans yönetimi, sürdürülebilirlik, yapı bilgi modellemesi ve dijital ikiz konularında uluslararası ve ulusal alanda çok sayıda yayını bulunan Prof. Dr. Zeynep IŞIK, bu alanlardaki bilgilerini üniversite yönetimine de aktararak YTÜ Proje Destek Ofisi, YTÜ Teknoloji Transfer Ofisi, Starcamp Uluslararası Kuluçka Merkezi kuruluşlarında ve yönetimlerinde yer almış, Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörlüğü, Teknopark Yönetim Kurulu üyeliği, Yapı İşletmesi Anabilim Dalı Başkanlığı ve çeşitli araştırma merkezi üyelikleri yapmıştır.  

2020-2023 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Rektör Danışmanlığı ile Senato üyeliği görevlerinde bulunan Prof. Dr. Zeynep IŞIK, üstlendiği yönetimsel görevleri ile birlikte birçok öğrenciye akademik danışmanlık vermiş ve çok sayıda saygın akademisyenin yetiştirilmesine katkıda bulunmuştur.

2023 yılı itibariyle YTÜ Uluslararası İlişkiler, Kurumsal İletişim ve Mezun İlişkileri Rektör Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.